Kocaeli Üniversitesi’nde imzacı akademisyenler savunmalarını verdi

Kocaeli Üniversitesi’nde imzacı akademisyenler savunmalarını verdi

Kocaeli Üniversitesi'nde Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin Bölgede yaşanan savaşın son bulması ve kalıcı barışın sağlanması adına imzaya açtığı bildiriye imza atan 19 akademisyen Rektörlüğe savunmalarını verdi.

Sabah 9.00'dan itibaren itibaren ifadelerini Rektörlüğe vermeye başlayan akademisyenlere Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda akademisyen destek verdi. Savunmaların ardından Kocaeli KESK Şubeler Platformu Rektörlük önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ HER ZAMAN SAVUNULMALI’

Eğitim-Sen ve SES MYK üyelerininde katıldığı açıklamayı Eğitim-Sen Kocaeli Üniversitesi Sekreteri Köksal Yılmaz okudu. Basın açıklamasında barış bildirisine imza atmanın hem akademik özgürlük, hem de ifade özgürlüğü kapsamında olduğunun altını çizen Yılmaz, barış bildirisine imza atan akademisyenler için, "Vicdan ve sorumluluk sahibi yurttaş ve bilim insanı olmanın gereğine uygun davranmışlardır. Üniversiteler de üzerine düşeni yapmalı, bütün baskı ve yönlendirmelere karşı direnerek bilimsel faaliyetin de temelini oluşturan ifade özgürlüğünü ne olursa olsun savunmalıdır" dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net