23 Şubat 2016 12:02

Santral için zeytinleri kesilen Yırcalılardan Cerattepe'ye destek: Direnince her şey oluyor

Paylaş

Cengiz Holding'e ait Eti Bakır A.Ş.'nin, Artvin'de Kafkasör Yaylası, Cerattepe bölgesinde madencilik yapmasına karşı direnenlere, Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Yırca köyünden destek geldi. Termik sartral yapılması için yaklaşık 6 bin zeytin ağacı sökülüp kesilen köylüler, "Biz direndik. Öldürmedik, ölmedik. Dövüldük, dövmedik. Oradaki insanlarımız da dirensinler." dedi.

Geçen yıl Kolin Şirketler Grubu’nun yapmayı planladığı termik santral için yaklaşık 6 bin zeytin ağaçlarının kesimesiyle gündeme gelen, daha sonra yargıya başvuran köy sakinleri, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararıyla santral projesini iptal ettirmişti. 

Yırca’da zeytinleri kesilen 67 yaşındaki Emine Sezer, "Bizim 56 ağacımız kesildi. Onları biz çok zor şartlarda yetiştirdik. Ağaçlarımızı zorla teneke teneke diplerine su getirerek suladık, baktık. Sonra bir Kolin şirketi geldi, zeytinlerimizi cayır cayır kesti. Diktiğimiz ağaçlarımız kesildikten sonra şimdi de bu yıl yakıyoruz. Hem ciğerimiz yanıyor hem de zeytin ağaçlarımızın odunlarını yakmaktayız. Yaşanan direnmede çok darbe gördük. Biz direndik. Öldürmedik, ölmedik. Dövüldük, dövmedik. Biz bu direnişimizin arkasında durduk. Daha sonra biz bunu kazandık. İnşallah oradaki insanlar da dirensinler. Dövülsünler, dövmesinler. Ölsünler, öldürmesinler. Sabırla millet kazansın. Biz onları her zaman arkasında olarak destekliyoruz. Onları televizyonlardan, haberlerden izliyoruz. Gerçekten içimiz parçalanıyor, çünkü o günleri biz de burada Yırca olarak yaşadık. Çok zor günler atlattık. Biz onların halinden çok iyi anlıyoruz. Desteğimiz onlarla birlikte." dedi.

Başka bir mağdur Nazmiye Suer ise, “Burada hepimizin 6 bin ağacımız kesildi. Buna hepimiz çok üzülmüştük. Halen daha içimizde izi duruyor. Başka taraflarda kesilmesin yani. Özellikle kadınlarımız dirensinler. Direnince her şey oluyor. Biz burada elbirliğiyle bu direnme sonucu kazandık. Orada bir bütün olsunlar, vermesinler.” şeklinde konuştu. Mehmet Öksüz de, “Cerattepe çok mücadeleli olarak görülüyor. Biz Yırcalı olarak onların yanındayız. Biz mücadele ederek hakkımızı kazandık ve mutluyuz. Onların da bu şekilde mutlu olmasını isteriz.” dedi. (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Antik kenti yine su bastı

SONRAKİ HABER

Ordu Çevre Derneği: Taş ocağı tarafından oyulan Kurul Kalesi'ne sahip çıkalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa