23 Şubat 2016 10:11

16 yaşında öldürülen Çakır: Yakın ulan bu dünyayı yeter ki çocuklar ölmesin

Adana'da polisler tarafından öldürülen 16 yaşındaki Mahmut Çakır'ın siyasi tutuklu ağabeyine yazdığı mektup, 16 yıllık yaşamına çok büyük şeyler sığdırdığının göstergesi. Mektubunda, 'Sisteme hiçbir zaman boyun eğmedim' diyen Çakır, 'Zalimlerin korkusu bizleriz. Zalimlerin oyununu bozduk. Zalimlerin rüzgârı varsa mazlumların fırtınası var' dedi.

Paylaş

Bölge'de yaşanan katliamları protesto etmek için 31 Ocak'ta Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Barbaros Mahallesi'nde sokağa çıkan yurttaşlara polisin saldırısı sonucu 16 yaşındaki Mahmut Çakır öldürüldü. Çakır, polislerin rastgele mahalleyi taraması sonucu ensesinden giren ve kafatasında kalan kurşun nedeniyle beyin ölümü gerçekleşerek 2 Şubat'ta yaşamını yitirdi. Mahalleden ve okuldan arkadaşları ile ağabeyi Çakır'ı anlattı. 

SON PAYLAŞIMI: ÇOCUKLAR ÖLMESİN! 

Çakır ile aynı binada oturan Ramazan Akdemir, Çakır'ın cesur bir çocuk olarak tanındığını söyledi. 

Mahalleden arkadaşı Mikail Boztay, Çakır'ın mahalledeki akranlarına örnek ve yol göstericisi olduğunu belirtti. 

Çakır'ın her zaman yaşından daha olgun bir çocuk olduğunu ifade eden okul arkadaşı Yusuf Kaya ise, Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan siyasi tutuklu abisi Ömer Çakır'dan çok etkilendiğini dile getirdi. Çakır'ın sosyal medyadaki son paylaşımı olan "Yakın ulan bu dünyayı yeter ki çocuklar ölmesin" sözlerini hatırlatan Kaya, Çakır'ın bu fikirlerle sonsuzluğa doğru yol aldığını söyledi. 

'HERKES ONU TANIR VE SEVERDİ' 

Çakır'ın cezaevinde bulunan ağabeyi Ömer Çakır'ın arkadaşı Mustafa Çakmak da, Ömer'in cezaevine girmesinden sonra Mahmut Çakır ile daha çok görüştüklerini ve Çakır'ın çok zeki bir çocuk olduğunu söyledi. Çakır'ın mahallenin neşe kaynağı olduğunu dile getiren Çakmak, "Herkes onu tanır ve severdi, çok da zeki bir çocuktu, yaşıtları da saygı duyardı, ileride akademisyen olmak istediğini bana söylemişti ama ne yazık ki polis tarafından katledildi" dedi. 

Çakır'ın abisine yazdığı mektup ise şöyle:

"Merhaba Ömer Yoldaş, ben kardeşin Mahmut Can,

Satırlarıma geçmeden önce iyi olman dileği ile… Biliyor musun yoldaş zaman çabuk geçiyor. Sen bana daima kızıyorsun. Dört sene oldu bizden ayrılalı. Bu ikinci mektubum sana yazdığım. Ben hiçbir zaman legal oyunu sevmedim. Hep illegali sevdim. Bu sistem seni bizden aldığı ve çocukları katlettiği için legali sevmedim. Ben sisteme hiçbir zaman boyun eğmedim. Eğmeyeceğim! Sen bu Barbaros sokaklarından gittiğinden beri sokaklar çok dar geliyor bana artık. Sen şimdi sistemin mahkûmusun. Ama unutma kardeşin Mahmut, yani yoldaşın senin intikamını alacak. Bu benim insanlık görevim ama şunu biliyorum ki sistem benden çok güçlü ve susuyorum.

Zindanların duvarlarına da öfkeliyim. Onlar da zalim! Tüm özgürlük mahkûmlarına vereceksin balyozu, o zindanları kıra kıra rahatlayacaksın. Düşünsene beraber illegal işlere bulaşıyoruz ve çok düşmanın canını acıtıyoruz. Her canlarını acıttığımız gün kendi kendimize söyleniyoruz: 'Özgürlüğe bir adım daha yaklaştık'. Biz bu davaya bu insanlık savaşına yüreğimizle girdik. Kimseden korkmuyoruz. Denizimizi astınız, okyanus olduk geliyoruz. Alanya zindanına ben, sen, Saadet abla yıkacağız. Özgürlüğe selam! Zalimleri yok etmeye devam! Adım adım zafere, biliyorsun abi.

Hem okulumu okuyacağım hem de intikamını almaya çalışacağım. Bizi hiç merak etme tek bir sorunumuz var o da ana! O da bazen üzülüyor. Hep konuştuğun zaman anayı teselli et olur mu? İnşallah yazdıklarım kafanda soru işaretleri yaratmaz. Rahat ol yoldaş! Biz kötü bir şey yapmadık. Tek sorun var o da zalimleri yok etmek için çıktık bu yola. Zalimlerin korkusu bizleriz. Zalimlerin oyununu bozduk. Bu bizim için soğuk savaş stratejisi. Zalimlerin rüzgârı varsa mazlumların fırtınası var. Anlatacak o kadar çok şey var ki insan susuyor. İşte bu da insanın çok zoruna gidiyor. Kendine çok iyi bak. Var mı bir isteğin benden? Sana mektup yazmamakta tek bir nedenim var o da yazı yazmaktan nefret ediyorum. Senden tek bir isteğim var ne olur çabuk gel seni bekliyorum çok gecikme olur mu abi?

Herkesin sana selamları var, seni bekleyen Barbaros Mahallesi var. Mahmut Can Çakır"

Kısa yaşantısında, küçük mahallesinde gönüllere taht kuran Mahmut Çakır, verdiği mücadele ve bedel ile artık tüm Kürdistan'ın gönlünde taht kurdu. Baba Mehmet Çakır'ın da dediği gibi: "Mahmut Can Kürdistan'dı, Kürdistan ise Mahmut Can…" (Adana/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Avukat Tugay Bek'e Facebook soruşturması

SONRAKİ HABER

İzmir Adliyesi'nde paralel yapı iddiasıyla operasyon

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...