23 Şubat 2016 05:00

Bakanın sözlerine tepki: Şirket ağaç kesmesin diye direniyoruz

Paylaş

Hilal TOK
İstanbul

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Artvin Cerattepe’de altın madenine karşı hafta boyunca devam eden halk direnişine ilişkin söylediği, “Ağaçları eylem yapanlar kesti” sözlerine Artvinlilerden tepki geldi. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, “Artvin halkı asla doğasına zarar vermez, biz yaşamsal mücadelemizi veriyoruz” derken, Dernek Başkan Yardımcısı Nursal Birgül de, “Biz şirketin ağaçları kesmesine engel olmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Artvinliler, günlerdir devam eden polis saldırısına ve şirketin mahkeme süreci devam ederken Cerattepe’de şantiye çalışmalarına başlamasına karşı Artvin Adliyesine giderek suç duyurusunda bulundu.

Artvin Cerattepe’de Cengiz Holding tarafından işletilmek istenen altın madenciliğine karşı Artvinliler geçen haftadan bu yana sokaklara döküldü, zaman zaman polis ve jandarmanın biber gazlı ve coplu saldırısına uğradı. Direniş, ülkenin dört bir yanından da destek alarak büyüdü.

‘AĞAÇLARI EYLEMCİLER KESTİ’

Konuyla ilgili gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu şu iddiada bulundu: “Şu anda hiçbir ağaç kesilmedi ama maalesef o eylemcileri tespit edeceğiz, cezalandıracağız. Yolu kapatmak için ağaç kesmişler. İlk defa, eylem yapanlar kesti ağaçları orada ormandan. Yolu  kapatmak için. Hatta yakmışlar, onları tespit edip gerekli cezayı vereceğiz.”

‘ŞİRKETLERİN, BAKANLARIN UYDURMASI’

Eroğlu’nun sözlerine Yeşil Artvin Derneğinden tepki geldi. Gazetemize konuşan dernek Başkanı Neşe Karahan, “Artvin halkı asla doğasına zarar vermez, biz yaşamsal mücadelemizi veriyoruz, şirketin ve bakanların yalanlarına Artvin halkı yasal mücadeleden taviz vermeyerek cevap vermiştir. Eylemcilerin ağacı kestiği sözleri şirketlerin ve bakanların uydurmasıdır.” dedi.

‘ŞİRKET AĞAÇ KESMESİN DİYE MÜCADELE EDİYORUZ’

Yeşil Artvin Derneği Başkan Yardımcısı Nursal Birgül de Artvinlilerin ağaç kesmediğini ifade ederek, “Daha önce şirket, mahkeme kararını beklemeden ağaç kesimi yapmıştı. Mahkeme durdurma kararı verdi, ama kesilen ağaçlar geri gelmedi. Biz, tekrar aynı şeyin olmaması için mücadele ediyoruz. Yine mahkeme kararını beklemeden ağaçları kesmelerine engel olmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

SUÇ DUYURUSU

Artvinliler, dün günlerdir devam eden polis saldırılarına ve Cengiz Holdingin mahkeme süreci devam ederken Cerattepe’de şantiye çalışmalarına başlamasına karşı suç duyurusunda bulundu. 500 kişi Artvin Adliyesi önünde toplu ve bireysel olarak dilekçe verdi.


BACAĞI KIRILDI GÖZÜNÜ KAYBEDEBİLİR

Maden faaliyetinin yapıldığı Artvin Cerattepe’ye çıkmak isteyen önemli bölümünü kadınların oluşturduğu gruba, polis saldırısı sonucu yaralananların tedavisi sürüyor. TOMA araçları, biber gazı ve plastik mermilerle müdahalede bulunurken, olayda 26 kişi yaralandı.

Biber gazı ve plastik mermilerden kaçmaya çalışırken yüksekten düşmesi nedeniyle ayak bilekleri kırılan ve Artvin Devlet Hastanesi’nde tedavisi sürdürülen Borçkalı Beyza Zeyno Bayramoğlu karşılaştıkları olayları anlattı: “Polis, bu sırada bir kadını dövmeye başladı. O kadını kurtarmaya çalışırken polisler de biber gazı ve plastik mermi ile müdahaleye etti. TOMA ile su sıkılmaya başlanınca haliyle insanlar paniğe kapıldı. Ben de gazdan etkilendim, yamaçtan kaydım ve düştüm. Çok sert saldırdılar. Gerçekten birileri ölecek diye korktum. Polis bu şekilde saldırmaya devam ederse yarın birisi ölür” ifadelerini kullandı.

GÖZÜNÜ KAYBETME RİSKİ VAR

Artvin Devlet Hastanesi bitişiğindeki kantinde servis elemanı olarak çalışan 23 yaşındaki Süleyman Özcan’ın da gözüne de olaylar sırasında plastik mermi isabet etti. İlk müdahalesi yapılan ancak, gözünü kaybetme riski ile de karşı karşıya kalan Özcan, ameliyat olacak. (Artvin/DHA)


ARTVİN DİRENİŞİNE MERSİN’DEN LİMON DESTEĞİ

Mersin’in merkez Mezitli Belediye Başkanı CHP’li Neşet Tarhan, Artvin, Cerattepe’de maden ocağına karşı direnen yöre halkının sıkılan biber gazından etkilenmelerini en aza indirmek için, limon gönderdi. Tarhan, üreticilerden satın alınan 150 kilogram limonu bölgeye gönderdi. (MERSİN)


‘ARTVİN HALKININ YANINDAYIZ’

Halkların Demokratik Partisi Ankara İl Örgütü, İl Yöneticileri Zeyno Bayramoğlu’nun Cerattepe’de madene karşı süren direnişte polis şiddetiyle yaralanmasına tepki gösterdi. Artvinlilere destek olmak amacıyla Cerattepe’ye gidenlerden HDP Ankara İl Yöneticisi Zeyno Bayramoğlu’nun iki ayağı polis tarafından kırılmıştı. Basın toplantısında konuşan HDP Ankara İl Eş Başkanı Birsen Kaya, “Bütün Türkiye bir vahşete tanık oldu. Devletin halkına nasıl düşman gözüyle baktığını görüntülerde görmüş olduk” dedi.

Kaya, “Cerattepe’deki direniş birkaç günlük bir mücadele değil, 20 yıldır süren bir mücadele. Cengiz Holdingin süreci başlatması tamamen hukuksuzdur. Artvin küçük bir şehir olmasına rağmen yedi ilden polis getirtilerek adeta işgal havasına sokulmuştur” dedi. AKP iktidarı için vatanın çek defterleri, para kasaları, rant demek olduğunu kaydeden Kaya, Artvin halkı için ise vatanın doğa, çevre, yaşam olduğunu dile getirdi. Yaşanan işgale hiç de yabancı olmadıklarını söyleyen Kaya, “Aylardır, yıllardır benzer bir işgal Kürdistan’da yaşanıyor. HDP olarak Artvin halkının yanındayız” şeklinde konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

ABD: Türkiye ateşkese uygun davranmalı

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa