22 Şubat 2016 17:40

Soma davasına madenci annesi: Oğlumun ismi var 141 değil

Soma davasına madenci annesi: Oğlumun ismi var 141 değil

Paylaş

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 6’sı tutuklu 46 sanıklı davaya, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde, devam edildi. Dün görülen duruşmada söz alan ölen madencilerden Kader Yıldırım’ın annesi Elmas Kaya, ocaktan çıkan kömür atıklarının döküldüğü tarlasında meydana gelen gaz patlaması ve yangını anlattıktan sonra sanıklara dönerek, “Biraz olsun yaşananlardan ders alsınlar. Vicdanımda mücadele ediyorum. Bana verseler acıma rağmen onları öldüremem. Ben katil değilim çünkü. Bunları vicdanlarına mahkum ediyorum” dedi. 

KÖMÜR ATIKLARI YANGIN ÇIKARDI

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, ölen işçilere ait otopsi raporlarının okunmasına geçileceği sırada dinleyici sıralarında oturan Kader Yıldırım’ın annesi Elmas Kaya, Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı’dan, “Anlatmam gereken bir olay var” diyerek söz istedi. Hakim Aytaç Ballı’nın izin vermesi üzerine tanıklara ayrılan bölüme gelen Elmas Kaya, facianın meydana geldiği maden ocağı yakınında zeytin tarlasında karşılaştığı olayı anlattı. Ocaktan çıkan kömür ve kül atıklarının kendi tarlasının hemen yanına döküldüğünü söyleyen Elmas Kaya, şöyle dedi: “Bir süredir orada madencilere sorduğunuz gibi bir koku yayılmaya başladı. Küllerin arasından sürekli ince bir duman tütüyordu. Üzerinden kış geçti. Yağmur ve kara rağmen o duman hiç kesilmedi. Bir gün elimdeki sopayla duman çıkan yeri biraz kazdığım sırada bir anda hızla alev çıktı. Biriken gazın neden olduğu alev o kadar yüksek çıkmıştı ki, yakındaki zeytin ağaçlarını yaktı. Hatta itfaiye gelip yangını söndürdü. Ben ocaktaki yangının da böyle bir olaydan olduğunu düşünüyorum. Ben o zaman açık havada olmama rağmen, o gaz kokusuna dayanamamıştım, bayılacak gibi olmuştum. Bizim çocuklarımızın ocak içinde bayılmamalarının, ölmemelerinin imkanı yoktu.”  Arkasında oturan tutuklu ve tutuksuz sanıklara doğru dönen acılı anne Elmas Kaya, vicdanıyla mücadele ettiğini anlatırken, “Bunları vicdanlarına mahkum ediyorum. Dünyanın gazabı üzerlerine olsun” dedi. 

‘OĞLUMUN İSMİ VAR ‘141’ DEĞİL’

Elmas Kaya’nın konuşmasını bitirmesiyle, ölen 301 madencinin otopsi raporlarının okumasına devam edildi. Maden kazası sonrasındaki karbonmonoksit gazı zehirlenmesiyle hayatlarını kaybettikleri yazılı olan raporların okunması sırasında, acılarına dayanamayan bazı aileler, salonda fenalık geçirdi. Otopsi raporları okunduğu sırada faciada oğulları İlkay Yıldırım ve Sami Yıldırım’ı kaybeden anne Senem Yıldırım, can veren madencilerin isimleri yerine, kod numarasıyla okunması üzerine, “Benim oğlum şehit oldu, nasıl adına ‘141’ dersiniz” diye tepki gösterdi.

Kriz geçiren anne Senem Yıldırım’a, ilk müdahaleyi sağlık ekipleri yaptı. Bunun üzerine aileler, otopsi raporlarında, madencilerin isimlerinin okunmasını istedi. Öte yandan gazetemiz baskıya girdiği sırada dava hâlâ devam ediyordu. (Manisa/DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Kaçak Saray AİHM’de

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa