22 Şubat 2016 16:59

Sur’da mahsur kalanlardan Seniha Sürer’in çocukları: Bizim duyduğumuz bu çığlıkları siz de duyun

Paylaş

Meltem AKYOL
Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Diyarbakır’ın Sur ilçesinde aralarında bebek, yaşlı ve yaralıların da olduğu yaklaşık 200 sivilin mahsur kaldığı bodrumların da olduğu bölgelere saldırılar sürüyor. Sur’daki bir bodrumda 35 siville birlikte mahsur kalan Seniha Sürer’in çocukları yetkililere ve kamuoyuna seslendi. Zamanında müdahale edilmediği için 55 yaşındaki Fatma Ateş’in hayatını kaybettiğini hatırlatan Sürer’in çocukları, “Fatma anneyi kaybettik, Seniha anneleri, Elifsu bebekleri kaybetmeyelim… Oradaki çocukları, anneleri kaybetmeden çağrımızı duyun” dedi.

‘ÇIĞLIKLARINI DUYUYORUM’

“84 gündür annem orada mahsur. Onunla birlikte orada olan 35 kişi bir bodrum katındalar” diyen Seniha Sürer’in oğlu Nezir Sürer, annesiyle yaptığı son görüşmede üç aylık çocuklardan 11 yaşına kadar çok sayıda çocuğun aileleriyle birlikte orada olduğunu öğrendiklerini söyledi. Kaymakamlığa, Valiliğe dilekçeler verdiklerini ve durumu anlattıklarını söyleyen Sürer “Bugün de Başbakanlık, İçişleri Bakanlığını aradım. Yanıt alamıyoruz. Benim burada tüm kamuoyuna çağrım şudur: Elifsu 3 aylık bir bebek. Annesi Seda Arslan 21 yaşında, annem Seniha Sürer 55 yaşında. Orada kalan onlarca sivil yurttaş var. Evin bir tarafı çökmüş ve her an orası yıkılabilir. Her görüşmemizde çığlıklarını, ağlamalarını duyuyoruz” 

‘10- 20 LİRAYLA GEÇİNEN İNSANLAR NEREYE GİTSİN?’

Sur’da sivil olmadığını öne süren hükümete ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt veren Sürer, “Ben buradan özellikle Sayın Başbakana, Cumhurbaşkanına seslenmek istiyorum; ‘Sesimizi duyun, orada yaşayan halk hep fakirlerden oluşuyor. Zengin insan yok orada. Geçimini, hamallıkla, seyyar satıcılıkla elde eden gariban insanlardır. ‘Orada sivil yok’ ya da ‘niye oradalar’ diye soruluyor. Çünkü gidecek yerleri yok. Hepsi fakir insanlar. Çıkıp da lüks dairelerde oturabilecek insanlar değiller. Günlük 10 lira, 20 lirayla yaşamını sürdürmeye çalışan insanlar onlar” dedi.

ATEŞKES YAPILSIN, İNSANLAR ORADAN ÇIKSIN!

Sivil insanların bölgeden çıkarılması için bir koridor açılması çağrısında bulunan Sürer, “Orada çok sayıda sivil insan var. Orada kaç gündür şiddetli patlamalar yaşanıyor. Yankılarını tüm Diyarbakır’dan duyuyoruz. Orada siviller olduğunu ben tüm kamuoyuna duyuruyorum. Lütfen bu siviller için bir şey yapın, bir koridor açın. Bir ateşkes olsun ve insanlar oradan çıksın. Tüm vicdan sahibi insanlara sesleniyorum. Her gün çığlıklar parçalıyor bizi. Bu çığlıkları siz de duyun. Bebekleri, yaşlıları, annemi hepsini çıkaralım oradan” diyerek kamuoyunu ses vermeye çağırdı. 

‘KALSAK DA ÇIKSAK DA TERÖRİST OLUYORUZ!’

Mehmet Beşir Sürer de eşini almak için çok uğraştıklarını ancak hiç bir sonuç alamadıkları belirtti. Sürer “Gazetecileri gözaltına alıyorlar, Tahir Elçi’yi öldürdüler, hâlâ katili yok, bizim gibi 

insanlara ne yapacaklar” diye sordu. Sürer, “Nereye gitsek bize terörist diyorlar, bize hangi kapı açılacak, Sur’un içinde kalıyoruz terörist diyorlar, çıkıyoruz yine öyle. Fatma anayla beraber çıkan çocuklarını aldılar hâlâ haber yok, gözaltındalar,  ‘6 terörist bize teslim oldu’ diyorlar. Biz bunu gördükten sonra ne diyelim ki” dedi.

BAŞKA FATMA ANNELER OLMASIN DİYE…

Seniha Sürer’in kızı Vasfiye Turan da valilikle daha önce yaptıkları görüşmeye dair detaylar aktardı. DİHA Muhabiri Mazlum Dolan ile birlikte 6 kişinin bu görüşmeden sonra alındığını söyleyen Turan “Valilikte annemin orada olduğunu söylüyorum, onlar dilekçeye ‘Kızı olduğunu iddia eden…’ diye geçiyor, ‘İddia ediyorlar’ diyor. Ben kendim oradayım, Sibel Yiğitalp orada, ama onlar ‘iddia’ diyor. Sibel Hanım da araya girip ‘iddia değil, bakın annesi Sur’da bodrumda şu anda ve kızı da burada. Yani iddia değil’ dedi” şeklinde konuştu. 

Geç alındığı için 55 yaşındaki Fatma Ateş’in hayatını kaybettiğini söyleyen Turan, “Fatma anneleri kaybettik, Seniha anneleri, Elifsu bebekleri kaybetmeyelim… Oradaki çocukları, anneleri kaybetmeden çağrımızı duyun” dedi.

YASAK BAŞLADIĞINDA 7 GÜNLÜK OLAN ELİFSU ŞİMDİ 3 AYLIK VE BODRUMDA MAHSUR

Günlerdir Sur’daki gelişmeleri takip eden HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp de gazetemize önemli bilgiler verdi. 

Sur’da 84 gündür bir abluka olduğunu, top atışlarının devam ettiğini ve her yerin yakılıp yıkıldığını dile getiren Yiğitalp, şunları söyledi; “Hatırlarsınız 4 gün önce Fatma Ateş yaralanmıştı, bilgisini aldık, o zaman yüzlerce görüşme yaptık valilik, 112 ve 155 ile. En son 16.00-17.00 arası buna izin verileceği söylendi. Dediler ki “Önce kadınlar çıkacak, aralarında birer metre mesafe ile yürüyecekler, ilk gelen kişinin elinde beyaz bayrak olacak ve gelen ilk kişi yaralının bilgisini aktaracak böylece yarlıyı alacağız. Bütün bunlar nedeniyle ambulansın gelmesi 4-5 saatimizi aldı. Ve ne yazık ki Fatma anneyi kaybettik. Bu yetmezmiş gibi Fatma annenin eşi ve çocukları ve Gazeteci Mazlum Dolan da hâlâ gözaltında. Ve aile Fatma Annenin yaşamını yitirdiğini bilmiyor. 3 gündür merkezi hükümet temsilcileri ile görüşüyoruz, onlar bize aynı şeyi öneriyor. 11 tane cenaze var, defni yapılmamış, aileler bekliyor. Sadece Seniha annenin bulunduğu yerde 35 sivil var, cenazeler nerede tam bilmiyoruz. Elifsu bebek 7 günlükken sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve o şimdi 3 aylık oldu. 11 yaş altı 20’ye yakın küçük çocuk var, kadınlar var, yaşlılar var, yaralılar var. Bunları bir saatte alamayız, beyaz bayrakla çıkılmasını istiyorlar ama bu sorunu çözmez, bu abluka kaldırılmalı. 15-20 dakika önce bizi aradılar “Zırhlı araçlardan ‘Çıkın yoksa sizi havadan bombalarız’ anonsları yapılıyormuş.” Eğer gerçekten çözüm istiyorlarsa bombardımanı kessinler, attıkları havan toplarının nereye isabet edeceği belli değil çünkü.”

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Trakyalı işçiler sendikaların sessizliğine tepkili

SONRAKİ HABER

İTÜ’deki ağaç nöbeti sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...