Esenyurt’ta kıdem tazminatı için ortak eylem

Esenyurt’ta kıdem tazminatı için ortak eylem

Farklı konfederasyonlara bağlı sendikaların üyeleri Esenyurt Meydanı’nda yaptıkları ortak eylemle kıdem tazminatına sahip çıkacaklarını duyurdu. 

DİSK’e bağlı Gıda-İş ve Cam Keramik-İş, Makine Mühendisleri İstanbul Şube Baskanı Battal Kılıç, Türk-İş’e bağlı Tez-Koop-İş ile Hak-İş’e bağlı Liman-İş Ambarlı Temsilciliğinin çağrısıyla yapılan eylemde “Kıdem tazminatı iş güvencemizdir dokunma” pankartı açıldı, “Genel grev genel direniş”, “Kıdem hakkımız engellenemez” sloganları atıldı. 

Sendikalar adına açıklama yapan DİSK/Gıda-İş Genel Merkez Yöneticisi Sedef Erdal, patronların yıllardır kıdem tazminatını sırtından atmanın planlarını yaptığını, hükümetin gündeme getirdiği fon uygulamasının da bunun adımı olduğunu söyledi. 

“Bizler Esenyurt’ta mücadele eden işçi ve emekçiler olarak kıdem tazminatı hakkımızın fona devredilmesine, özel istihdam bürolarının kurulmasına, kısaca emeğin kazanılmış haklarının gasbedilmesine karşı mücadele edeceğimizi bir kez daha buradan duyuruyoruz” diyen Erdal, bütün sendikaları birlikte mücadele etmeye çağırdı. 

Türk-İş’e bağlı Tez-Koop-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Nejla Önder de “Geçtiğimiz hafta Taksim’de kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı bir açıklama yaptık. Bugün ise Esenyurt’tan hükümete çağrı yapıyoruz” dedi. Kıdem tazminatı hakkının yok edilmesini kabul etmediklerini ifade eden Önder, işyerlerinde de bu tür açıklama yapacaklarını duyurdu. Önder, işçileri kıdem tazminatına sahip çıkmaya çağırdı. (İstanbul/EVRENSEL)

 

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Şubat 2016 22:31
www.evrensel.net