21 Şubat 2016 18:17

Cerattepe'ye yürüyenlere polis saldırdı: Yaralılar var

Paylaş

Artvin merkezde kurulan direniş çadırı önünde toplanan binlerce kişi, "Bu inşaat yasal değildir" belgesini taşıyan kadınların öncülüğünde Cerattepe'ye doğru yürüyüşe başladı. Kadınlar, Artvin Valisi'ni istifaya çağırdı.

Dün şehir dışından gelen ve Artvin'e alınmayan yurttaşlar, bugün şahsi araçlarıyla farklı yollardan Artvin'e giriş yapabildi. Son toplantılarının ardından kadınlar da, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü'nün "Bu inşaat yasal değildir" anlamına gelen belgesi ile yürüyüş yapma kararı aldı.

Kadınlar, Valilik Konağı'nın önünden geçtikleri sırada Artvin Valisi Kemal Cirit'i istifaya çağırırken, polisler ise, TOMA ve zırhlı araçlarla yolu kapattı.

VİDEO: Artvinlilerden Mehmet Cengiz'e türkülü yanıt

Cerattepeliler: Birileri Başbakan'ı fena halde işletiyor

(Video: wwww.ilerihaber.org)

POLİS SALDIRDI: YARALILAR  VAR

Artvin Devlet Hastanesi önüne gelen yurttaşlara saldıran polis, yürüyüş öncülüğünü yapan kadınları yere yatırarak darbetti. Mezarlığa konuşlanan polisler şehrin dört bir yanını gaza boğarak plastik mermilerle yurttaşlara saldırıyor. Çok sayıda yaralı var.

Artvin'de merkezde kurulan direniş çadırı önünde toplanan binlerce yurttaş, "Bu inşaat yasal değildir" belgesini taşıyan kadınların öncülüğünde Cerattepe'ye doğru yürüyüşe başladı. Artvin Devlet Hastanesi önüne gelindiğinde ise polis yurttaşlara saldırdı. Kadınlar yere yatırılarak darp edilirken, mezarlığa konuşlanan polisler ise şehrin dört bir yanını gaza boğarak plastik mermilerle yurttaşlara saldırıyor.

Yoğun gaz kapsülü ve biber gazıyla yapılan saldırıda HDP Ankara İl Örgütü'nden Zeyno Bayramoğlu'nun ayağı kırılırken, Kadınların Postası editörü kafasından yaralandı. JINHA muhabiri Habibe Eren ise bariyerlerden yuvarlandı.

Hastane önünde yaşanan gazlı saldırıdan hastalar da etkilendi. Hastane kantininde çalışan bir kişi, plastik mermi ile gözünden yaralandı.

Bir polise taş isabet etmesi de kameralara yansıdı. Taşın isabet etmesi nedeni ile yaralanan polis de hastaneye kaldırıldı.

Bu sırada bazı polisler copla kadınlara vururken, uzaklaşan grubun bir süre sonra yeniden toplanması üzerine polis farklı yönlerden daha fazla biber gazı sıkmaya başladı.

Gazdan ve plastik mermilerden etkilenen çok sayıda kadın 100 metre uzaklıktaki Artvin Devlet Hastanesi acil servisine taşındı. Ayrıca ambulanslarda da bazı göstericilere müdahale edildi. Gazdan kaçmaya çalışan bir çok kişi çevre binalara sığındı. Polisin çok sert müdahalesinin ardından, barikata daha uzak bir yerde toplanan grubun bekleyişi sürüyor. (HABER MERKEZİ)

Cömert Uygar Erdem: Çift jandarma geliyor lo

Başak Şahindoğan: Biz direndik ve güzelleşti dünya…

ÖNCEKİ HABER

HDP Milletvekili Ali Atalan: 3 muhabiri aldık

SONRAKİ HABER

Emek Partisinden Petrol-İş’e ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa