21 Şubat 2016 04:51

Ücretleri ödenmeyen Termikel işçileri: Kalıcı çözümler için kıvılcımları birleştirmeliyiz

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Termikel fabrikasında ödenmeyen ücretler, fabrikada huzursuzluğu büyütüyor. Yatan ücretlerinin de eksik olduğunu belirten işçiler, sadece ücretin gecikmemesi için değil, daha kalıcı çözümler için birlik olunması gerektiğini söylüyorlar. 

Ankara’da Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Termikel fırın, ocak ve davlumbaz fabrikasında aylardır verilmeyen ve eksik yatırılan ücret sorunu bitmiyor. Ücretler yatmayınca işçilerin borçları kabarıyor, eksik yatan ücretler de borçlarla hiç oluyor. İşçiler bu sorunlara karşı irili ufaklı girişimlerde bulunsalar da patron bildiğini okumaya, örgütlü oldukları Çelik-İş Sendikası da işçiden yana tavır almamaya devam ediyor. 

Fabrikadaki huzursuzluğu giderek arttıran ücret sorununu işçilerden dinliyoruz. İş çıkışı bir araya geldiğimiz işçiler, aylardır “Maaş ne zaman yatacak” diye düşünerek çalışmaktan bıktıklarını söylüyorlar. Zaten verilen asgari ücreti bile aylardır alamadıklarını belirten işçiler, gün boyunca fırın üretiyorlar ancak ocaklarındaki aşı gönül rahatlığıyla pişiremiyorlar. 

Bir buçuk yıldır çalışan bir işçi başlıyor anlatmaya: “7-8 aydır maaş problemi sürüyor. Bunun birçoğu da yarım yattı. En son bir ay önce tam yatırmak zorunda kaldı patron. Sendika bir gün sonra iş bıracağını söyledi. Yanımıza gelip “Saat 8.00’den itibaren içeri girmeyeceğiz veya bekleyeceğiz” dedi. Sendika bir şey yapıyormuş gibi gözüktü aslında. Sonra gelip grevin iptal olduğunu, hafta başında yatacağını söylediler. Hadi o maaşı aldık, tamam. Ama kasım ayında 550 TL yakıt parası verilecekti, şimdi verilmeyeceğini söylüyorlar. Ocak ayının maaşı da martta yatacakmış.”

MESAİYE KALSAN DERT, KALMASAN AYRI DERT

İşçilere sürekli fazla mesai baskısı yapan patron, şimdi de mesaileri ortadan kaldırdı. Ayın sonunu getirebilmek için mesaiye kalmak isteyen işçilere de kızılıyor. Konuştuğumuz genç işçi hem kızıp, hem gülerek şöyle diyor: “Önceden mesaiye kalmayana kızıyorladı, şimdi mesaiye kaldığın için kızıyorlar. Şefler mesaiye kalmayın diye diretiyor. Maaşlar yatırılmadığı için mesaiye bırakmaktan korkuyorlarmış. Mesaiye kalan bir işçi abimiz var. Yıllarca alışmış mesaiye kalmaya. Şimdi kalınca şefler başlıyor kızmaya, uyarmaya. Eskiden cumartesi mesaisine gelmeyince pazartesi kendini başka bantta bulurdun, izocam sarmaya göndererek cezalandırırlardı. Artık mesaiye kalmak yasak.” 

TUVALET KAPILARI KİLİTLENDİ

Ücret sorunu nedeniyle başka sorunları tartışamadıklarını söyleyen işçi, kıdem tazminatı, mesai, kreş gibi sorunlara sıra gelmediğini ifade ediyor. 250 kişinin işten çıkartılacağı söylentilerinin olduğunu belirten işçi, 4 aydır istifa edilsin diye işçilere yıldırma politikası uygulandığını söylüyor. Hatta bir dönem tuvalete gitmelerinin bile engellendiğini anlatan işçi, “Tuvaletlerimiz kilitlendi, tuvalete gitme saatleri belirlendi. Bu nedenle rahatsızlananlar arkadaşlarımız oldu. Bizden geçtik hamile arkadaşlarımız vardı ve tuvalete gitmeleri yasak. Kadınlar olarak toplandık, personel işlerine gittik. Hep birlikte itiraz edince tuvaletleri açtırabildik. Tek çare birlik olmakta. Birlik olmalı ve temsilcilerimizi kendimiz seçmeliyiz. Zaman zaman birlik olabiliyoruz ancak maaşlar yattığında sular duruluyor. Kalıcı çözümler kıvılcımları birleştirmeliyiz” diyor. 

‘EVDEN PARA İSTEMEK ZORUMA GİDİYOR’

4 yıldır çalışan bir işçi başlıyor konuşmaya. Daha hareketli, heyecanlı bir şekilde anlatıyor: “Millet kirasını ödeyemiyor, kredisini ödeyemediği için evine icra gelenler var. Özellikle kredi borcu olanlar çok zorluk çekiyorlar. Hele de maaşları eksik yattığında o ay elde avuçta bir şey kalmıyor.” Evli arkadaşlarının durumlarının daha iyi olduğunu, ancak eşi çalışmıyorsa onların da birçok sıkıntı çektiğini belirten işçi, kendisinin bekar olduğunu ve maaş alamadığı için zaman zaman babasının eline bakmak zorunda kaldığını söylüyor. En çok da bu duruma canının sıkıldığını vurgulayarak, “Aldığımız maaş yarım yattığında hiçbir işe yaramıyor. Sadece kredi borcu ödemekle yetinebiliyoruz. Babam mutfak masrafını karşılıyorsa ben de gaz alıyorum. Ama cepte para yok, maaşlar yatmadı. Evden para istemek zoruma gidiyor. Babam soruıyor haliyle ‘Sen çalışmıyor musun kızım’ diye. Kredi kartım vardı ama kaç aydır maaş alamayınca bloke edildi” diye konuşuyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hepimiz Gozi olursak kediler ne yapabilir ki?

SONRAKİ HABER

Ücretler düşük, koşullar kötü Biskot işçisi Öz Gıda-İş’e tepkili

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...