20 Şubat 2016 15:08

Beştaş: CHP'nin önerileri bahane edildi, masayı asıl bitiren başkanlık dayatması

Beştaş: CHP'nin önerileri bahane edildi, masayı asıl bitiren başkanlık dayatması

Paylaş

Emrullah BAYRAK

Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonunun HDP’li Üyesi Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, CHP’nin önerilerinin bahane edilerek; hemen ‘Masa bitti’ şeklinde bir yola başvurulduğunu söyledi. “Bu masayı asıl bitiren, başkanlık dayatması, başlayan kampanya.” diyen Beştaş, “Türkiye’de şu anda başkanlık hezeyanı üzerinden ciddi bir tartışma ve kutuplaşma var. Başkanlık sistemini kim istiyor? Herhalde bunu 5 yaşındaki çocuk da biliyor, 80 yaşındaki insan da biliyor ve bunun için Meclis Komisyonundan önce kampanyayı başlatan bir Cumhurbaşkanı var. Cumhurbaşkanı, başkanlık kampanyası başlatıyor, bir vesayet oluşturuyor.” dedi.

Cihan Haber Ajansı muhabirine konuşan Beştaş, üçüncü toplantısında dağılan Anayasa Uzlaşma Komisyonunda yaşananları değerlendirdi. Meclis Başkanı ve Başbakanın ayrı ayrı çağrıları olduğunu hatırlatan Beştaş, “Bizim buna dair tutumumuzu önümüzdeki günlerde netleştireceğiz. Çünkü ortada ciddi bir, tartışılması gereken olgular bütünü var, sadece tek bir mesele değil.” dedi. “Meclis Başkanının, bu işi hemen, derhal, daha usulü tartıştığımız ikinci toplantıda, ‘Masa bitti, nihayete erdi’ şeklindeki beyanı, asla kabul edilebilir değil” diyen Beştaş şöyle konuştu: “Siyaset emek vermeyi gerektirir, sabır gerektirir, zaman gerektirir. Biz herhangi bir meselede tartışan farklı kişiler değiliz; biz Türkiye toplumunun yüzde 100’üne anayasa yapmak üzerinden yetkilendirilmiş 12 kişiyiz. Meclis Başkanı da bu kurulun neticede başkanı. Daha ikinci toplantıda, usulde tartışmalar yaşanırken; bunu aşması gerekiyordu Meclis Başkanının. Bizim bu konuda yoğun çabamız oldu. Şunu çok net önerdik: Liderlere ve eş başkanlara mutlaka Meclis Başkanı, ya davette bulunsun ya da ziyaret etsin ve bu tıkanıklığı ve benzeri olası meseleleri konuşmak üzerinden bir mesafe alabiliriz önerisinde bulunduk; erteleme önerisinde bulunduk. Bunların hiçbiri kabul edilmedi. Bir anlamda CHP’nin önerileri bahane edilerek; hemen ‘Masa bitti’ şeklinde bir yola başvuruldu. Kesinlikle biz bunun kabul edilebilir olmadığını düşünüyoruz. Bu kadar basit değil bu mesele.” (Ankara/CİHAN)


KOMİSYON MECLİS BAŞKANI TARAFINDAN DAĞITILDI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa Uzlaşma Komisyonunun dağılmasında Meclis başkanının hatalı olduğunu belirterek, “Masada dört parti yoksa, onun adı uzlaşma komisyonu değildir” diye konuştu.

Diyarbakır’da Avrupa Parlamentosundan gelen bir heyetle görüştükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, AKP’nin masaya anayasa yapmak için değil, herkesi suçlayabilmek için oturduğunu kaydetti.

HERKESİ SUÇLAYABİLMEK İÇİN MASAYA OTURDU

HDP Eş Başkanı şunları söyledi: “Komisyon Meclis Başkanı tarafından dağıtıldı. Ortaya çıkan ilk krizde meclis başkanının komisyonu dağıtması niyetlerinin anayasa yapmak olmadığının göstergesidir.

AKP masaya herkesi suçlayabilmek için oturdu, anayasayı yapmak için değil. ‘Masadan şu kalktı, bu kalktı, görüyorsunuz anayasa yapamıyoruz, biz tek başımıza anayasa yapacağız’ın meşruiyetini sağlamaya çalışıyor.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kamu emekçileri canlı kalkan yapıldı

SONRAKİ HABER

Antalya'da eğitim kampına katılan liseli, intihar girişiminde bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa