Aydınlardan Erdoğan’a cevap

Aydınlardan Erdoğan’a cevap

"Savaşa hayır” başlıklı bir metne imza atan yaklaşık 200 kişilik aydın grubuna yönelik AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen suçlamalara cevap geldi. Aydınlar, “Bugüne kadar hiçbir terör olayını çözmemiş olan AKP iktidarı şimdi bir de TAK’ın olayı üstlenmesiyle sıkışmıştır. PYD suçlamasıyla saatler içinde ilan edivermenin yarattığı durumdan nasıl çıkacağı merak konusudur” açıklamasını yaptı.

Daha önce Ankara Düşünceye Özgürlük Girişiminin öncülüğü ile aralarında Baskın Oran, İsmail Beşikçi, Fikret Başkaya, Şanar Yurdatapan, Oya Baydar gibi isimlerin de bulunduğu 200 aydını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan iki gün önce “Müsveddeler, kuduruyorlar, öğrencilerin ellerine silah veriyorlar” sözleriyle hedef almıştı. Bunun üzerine Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, yazılı açıklama yaparak, Erdoğan’a cevap verdi. Girişim tarafından yapılan açıklamada, “Savaşa hayır çağrısı yapan ve bunun dışına asla taşmayan açıklamamızdan iktidar ve havuz medyası çok rahatsız olmuştur” denildi.

Girişimin açıklaması şöyle: “Böyle bir açıklamayı ‘teröre destek bildirisi’ diye takdim edip kamuoyuna yalan söylemek ve hemen devreye sokulan Aktrol mesajlarını da sırf bu yalan üzerine bina ettirmek, iktidarın ve medyasının ne kadar sıkıştığını göstermektedir.

Bugüne kadar hiçbir terör olayını çözememiş olan AKP iktidarı, şimdi bir de, TAK’ın bu olayı üstlenmesiyle sıkışmıştır. PYD suçlamasını saatler içinde ilan edivermenin yarattığı durumdan nasıl çıkacağı merak konusudur.” (ANKARA)

www.evrensel.net