Emekçilerden  ‘Sabrımız taşıyor’  sözlerine tepki

Emekçilerden ‘Sabrımız taşıyor’ sözlerine tepki

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri düzenledikleri basın toplantısıyla 28 kişinin öldüğü ve 61 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıyı kınadı. Mülkiyeliler Birlliğinde düzenlenen basın toplantısına DİSK, KESK, TMMOB ve Ankara Tabip Odası ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Ortak basın açıklamasını okuyan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlit Çakmak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘sabrımız taşıyor’ sözleri saldırının Suriye’ye yönelik kara operasyonunun vesilesi olacağı ve saldırıların daha da artacağını gözler önüne sermektedir. Reyhanlı, Suruç, Diyarbakır, Ankara, İstanbul ve tekrar Ankara. Her katliam sonrasında yayın yasakları ve dava dosyalarına da gizlilik uygulandı. IŞİD’in adı geçiyorsa bunlar yapıldı. Her katliamda bunlara göz yumanların, destek olanların açığa çıkarılması için yapılan çağrılar cevapsız bırakıldı. Türkiye halklarının can güvenliği, bizler için diktatörlük heveslerinden daha değerlidir” diye konuştu.

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Üyesi Özer Akkuş ise Ortadoğu’daki savaşın ülkemize taşınmasının sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir” derken, Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Asuman Doğan, hekimlerin yaşam hakkı için mücadele ettiklerini ve savaşa karşı duracaklarını belirtti.

‘BOMBALARIN PATLADIĞI YERDE HUZUR YOKTUR’

Toplantıya söz alan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, AKP hükümetinin Ortadoğu’daki emperyal hedeflerinin Suriye’deki savaşı ülke içine taşıdığını söylerken, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) MYK Üyesi Ozan Sürer, AKP diktatörlüğüne karşı yan yana mücadele çağrısında bulundu. Halkevleri Kadın Sekreteri Dilşat Aktaş, “Sur’da, Cizre’de bombaların patlatıldığı, cihatçı örgütlerin desteklediği bir yerde huzurdan söz edilemez” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Ankara saldırısı