ABD: Ankara saldırısını kimin gerçekleştirdiği bizim için ucu açık bir soru

ABD: Ankara saldırısını kimin gerçekleştirdiği bizim için ucu açık bir soru

ABD Dışişleri Bakanlığı, AKP hükümetinin Ankara’daki saldırıdan YPG’yi sorumlu tutan açıklamalarına karşı, saldırının sorumlularının kendileri için “ucu açık bir soru” olduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında, konuyla ilgili soruları yanıtladı. Ankara’da yaşananların "kesin ve açık, masum insanların yaşamlarına mal olan bir terör olayı" olduğunu söyleyen Kirby, “Türk Hükümeti tarafından olayın sorumlularına dair öne sürülen iddiaları doğrulama ya da reddetme gibi bir pozisyonda değiliz. Bu bizim için halen ucu açık bir soru. Anladığım kadarıyla devam eden bir soruşturma var” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın saldırı sonrası yayınladığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin “meşru müdafaa hakkına” değinmesi ve YPG’ye yönelik düzenlenecek bir sınır ötesi harekâta ilişkin iddialar ile ilgili soru üzerine de Kirby, “Her devletin kendi vatandaşlarını terör eylemlerinden koruma sorumluluğu ve zorunluluğu vardır. Özellikle, bu tür terör eylemleri kendi topraklarında düzenlendiğinde. Bundan daha önce de özellikle PKK’yla ilgili olarak bahsettik. Sınır ötesi top atışlarıyla ilgili Türkiye’ye sınır ötesi top atışı yapmaması konusunda çağrı yaptık ve bunu sürdürüyoruz. Kürt savaşçıları, IŞİD’e karşı mücadele gibi daha geniş çabaları baltalayıcı şeyler yapmamaları konusunda da uyarmayı sürdürüyoruz” dedi.

YPG’YE DESTEĞE DEVAM

Kirby, "Ankara’daki bombalamadan sonra ABD’nin YPG’ye yönelik askeri desteğini sürdürüp sürdürmeyeceği" konusunda, “IŞİD’e karşı en etkili savaşçılar arasındalar. Koalisyon tarafından havadan destekleniyorlar. Bu desteğin daha önce olduğu gibi yer ve zamana uygun olarak sürmesini bekliyorum” dedi.

Kirby, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “ABD’ye, YPG’ye verdiği destekten dolayı eleştirileri ile ilgili bir soruyu “Ben odada değildim. O yüzden spesifik olarak Büyükelçi Bass’ın ne dediğini bilmiyorum. Ama şuna hiçbir şüphe olmamalı ki, ABD, bir NATO müttefiki ve IŞİD’e karşı koalisyonun kilit katkı sağlayıcısı olan Türkiye’yle yakın işbirliğini sürdürecek. O yüzden bu çok iyi ilişkiyi güçlendirmeyi sürdürmenin önemi açısından bizim açımızdan değişen hiçbir şey yok. Özellikle ikimiz de ortak düşman IŞİD’le karşı karşıyayken” diye yanıtladı.

Hürriyet'in haberine göre konuyla ilgili daha sonra bilgi veren üst düzey bir ABD Dışişleri yetkilisi ise Türkiye’nin koalisyondan çekilmeye hazırlandığı yönünde bir işaret görmediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AKP hükümeti saldırıdan ‘PKK, YPG ve PYD'nin sorumlu olduğunu savunmuş ancak PYD Eş Başkanı Salih Müslim iddiaları yalanlamıştı.

Erdoğan ve Davutoğlu, saldırıyı YPG'nin gerçekleştirdiğini "açık" olduğunu iddia ederek, YPG'yi "terörist örgüt" olarak görmediğini açıklayan ABD'ye isim vermeden çağrı yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Şubat 2016 08:06
www.evrensel.net
ETİKETLER ABD