PYD Yetkilisi: Amude'de YPG'ye katılan Neccar soyadlı biri yok

PYD Yetkilisi: Amude'de YPG'ye katılan Neccar soyadlı biri yok

Rojava'da Cizîre Kantonu Yasama Meclisi Eş Başkanı Hakem Xalo, Sputnik'e yaptığı açıklamada, Amude kentinde Neccar soyadlı kimsenin YPG'ye üye olmadığını söyledi.

Aynı zamanda PYD'nin Amude yetkililerinden olan Xalo,  Türkiye'nin intihar saldırganının Amude nüfusuna kayıtlı olduğu yönündeki açıklamasından sonra konuyla ilgili bir araştırma başlattıklarını belirtti. Xalo, "Yaptığımız araştırmaya göre Neccar ailesinden kimse Amude kentinde oturmuyor. Amude kentinde Neccar soyadlı YPG'ye katılan herhangi bir kimse yoktur. Amude'de oturan kimse bu Salih Neccar'ı tanımıyor, bilmiyor. Biz ilçede oturanların çoğunu tanıyoruz. Zaten küçük bir yerdir burası. Burada herkes birbirini tanır" dedi.

Xalo, şunları söyledi: "Bu iddiayı kesinlikle kabul etmiyoruz. Neccar soyadında biri olsa olsa el Nusra ve IŞİD'e katılmıştır. YPG'nin ve PYD'nin Ankara ve Türkiye'ye yönelik herhangi bir saldırısı ile alakası yoktur. Biz kendi ülkemizde halkımızı koruyoruz. YPG ve PYD sadece kendi halkını IŞİD'e ve diğer terörist örgütlere karşı korur."

‘TÜRKİYE BAHANE YARATIYOR'

Xalo, Türkiye'nin saldırıdan PYD ve YPG'yi sorumlu tutmasının nedeni olarak ise Rojava'ya müdahale etmek için bir bahane yaratmak olduğunu kaydetti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net