Sahiller sermaye için imara açılıyor

Sahiller sermaye için imara açılıyor

İzmir’de turistik açıdan en çok ilgi gören alanları arasında yer alan Çeşme Alaçatı ile Selçuk Pamucak bölgesindeki devlete ait 6 taşınmaz bakanlık tarafından imara açılarak, sermayenin hizmetine sunulacak. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, devlete ait taşınmazları “gelir getirici” faaliyetlerde kullanmak amacıyla satmaya hazırlanıyor. Yeni uygulamaya konulan, “Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik” düzenlemesi kapsamında İzmir’de de turizm geliştirme bölgeleri arasında yer alan Alaçatı ve Selçuk’taki devlete ait taşınmazlar yerli ve yabancı sermaye gruplarına tahsis edilecek.

OTEL VEYA TATİL KÖYÜ

Resmi gazetede yapılan ilana göre İzmir’de Alaçatı’daki “Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi” ile “Turizm alan ve merkezleri içi” olarak ilan edilen kamuya ait taşınmazlar satışa çıkarıldı. Buna göre, Çeşme Alaçatı Liman mevkiinde mülkiyeti Hazineye ait 3 ayrı taşınmaz 300, 500 ve 130 yataklı otel veya tatil köyü yapılmak üzere devlet tarafından imara açılacak. Yine düzenleme kapsamında Selçuk Pamucak’ta turizm bölgesi ilan edilen bölgede, hazineye ait 3 taşınmaz da otel ve tatil köyü yapılacak. Yerli ve yabancı yatırımcıların başvurusuna açılan devlet arazilerinde sırasıyla 600 ve 500’er yatak kapasiteli tesisler inşa edilecek.

Yayımlanan ilana göre, 31 Mart tarihine kadar gelen başvurular değerlendirmeye alınacak ve bakanlık bünyesinde kurulan müzakere komisyonu tarafından değerlendirme sonrasında ön yeterlilik alan firmalara tahsis işlemleri gerçekleştirilecek. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net