Çocuğa fuhuş yaptırmaya da ‘saygın tutum’ indirimi

Çocuğa fuhuş yaptırmaya da ‘saygın tutum’ indirimi

Diyarbakır’da 14 ve 17 yaşındaki iki kız kardeşe fuhuş yaptırdığı iddiasıyla 35 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 46 yaşındaki taksici R.B’ye, “saygın tutum” indirimi uygulanarak 4 yıl 2 ay hapis ve 10 bin lira para cezası verildi.

İddianameye göre, 2009 yılında aile baskısı nedeniyle Adana’da evden kaçan 14 yaşındaki S.S. ve ablası 17 yaşındaki Ö.S, Diyarbakır’a gelirken taksici R.B. ile tanıştı. R.B’nin evine götürdüğü kardeşlerden S.S. ile defalarca cinsel ilişkiye girerek, fuhuş yaptırdığı öne sürüldü. İddianamede taksicinin Ö.S. ve S.S’ye müşteri bulduğunu ve elde ettiği paradan pay aldığını belirtildi. İki çocuğun bu koşullarda 1.5 ay yaşadığı, R.B’nin 14 yaşındaki S.S’yi arkadaşı olan şüpheli Y.E’ye pazarladığı, diğer şüpheli M.E.G’nin ise fuhuş için yer temin ettiği öne sürüldü. 

35 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ 

Savcı, şüpheliler R.B, Y.E. ve M.E.G. hakkında “Reşit olmayanla cinsel ilişki” ve “Çocuklara fuhuş yaptırmak” suçlarından 12-35 yıl hapis cezası istedi. 

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada mahkeme heyeti 2010 yılında açıkladığı kararında 3 sanık hakkındaki suçlara ilişkin “düşme ve beraat” kararı verdi. 

YARGITAY KARARI BOZDU

Savcının temyiz başvurusu üzerine Yargıtay 14. Ceza Dairesi, beraat kararını bozdu. Bunun üzerine 2014 yılında M.E.G. ve R.B’nin yargılanmasına yeniden başlandı. Mahkeme, R.B’yi “Çocuğa fuhuş yaptırmak” suçundan 5 yıl hapis ve 600 gün adli para cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmadaki ‘saygın tutumunun’ dikkate alındığını belirten mahkeme, sanığın cezasını 4 yıl 2 ay hapis ve 500 gün adli para cezasına indirdi. Para cezasını günlük 20 lira olarak hesaplayan mahkeme, 10 bin liralık cezanın 24 eşit taksitle ödenmesine hükmetti. (Diyarbakır/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Şubat 2016 13:38
www.evrensel.net