Sağlıkçılar ayakta: Katil sağlıkta dönüşüm

Sağlıkçılar ayakta: Katil sağlıkta dönüşüm

Gaziantep Av. Cengiz Gökçek Hastanesinde Kalp Damar Göğüs Cerrahı Uzmanı 26 yaşındaki Ersin Arslan’ın 17 yaşındaki bir hasta yakını tarafından öldürülmesi hekimleri sokağa döktü. Sağlık emekçileri Türkiye’nin birçok kentinde yürüyüşler yaparken hekimler, AKP Hükümetinin sağlık

İŞ BIRAKARAK YÜRÜDÜLER

Dr. Ersin’in bıçaklı saldırıya uğramasının ardından Av. Cengiz Gökçek Hastanesinin bahçesinde toplanan Tabip Odası, SES, Sağlık-Sen, Türk-Sağlık-Sen üyesi yüzlerce sağlıkçı Demokrasi Meydanı’na yürüdü. Sağlık emekçileri yolları trafiğe kapattı. Dr. Arslan’ın vefat ettiği haberinin gelmesi üzerine hastaneye akın eden sağlıkçılar bugün de sokaklardaydı.

Av. Cengiz Gökçek Hastanesi başta olmak üzere Gaziantep Üniversitesi Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi, 25 Aralık, Şehitkamil Devlet Hastaneleri ile Hatem, Tammed, Amerikan Hastanesi gibi devlet ve özel hastanelerinin sağlıkçıları da iş bırakarak, yaşananları protesto etti. Sabahın erken saatlerinden itibaren Av. Cengiz Gökçek önüne kadar “Bakan istifa” sloganları ile akın eden binlerce sağlık emekçisi, Dr, Arslan’ı son yolculuğuna uğurladı. Vatandaşların da katıldığı törene sağlıkçılar hastane bahçesini “Sağlıkçıya uzanan eller kırılsın” sloganlarıyla inletti.

Hastane bahçesinde yaşanan bıçaklı saldırıya tepki gösteren Mikrobiyoloji Doktoru Yelda Demir, “Kaç tane doktorumuz darp edildi, öldürüldü. Güvenliğimiz sağlanmıyor buna rağmen halen üzerimize geliniyor. Yeter artık!” diyerek yaşananlara tepkisini dile getirdi.

Eylemde konuşan Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Lütfü Bay ise, “Her geçen gün sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların artmakta olduğunu görmekteyiz” diyerek, “Hastanelerde kendimizi güvende hissedememek çok acı. Önlem alınması için daha nelerin olması gerek?” diye sordu.

4 AMELİYATIN YORGUNLUĞUNU ATARKEN

Törenin ardından İstasyon Meydanı’na yürüyen sağlıkçılar burada da açıklama yaptı. Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Lütfü Bay, “Meslektaşımız Ersin Aslan 17 Nisan günü 4 ameliyat yaptıktan sonra odasında dinlenirken, 1.5 ay önce ameliyat ettiği 80 yaşında bir hastanın ölmesinin intikamını almak için muhtemelen aile meclisinin kararıyla 17 yaşındaki bir çocuğa bu cinayet vahşet şeklinde işletilmiştir” dedi. TTB Merkez Yönetici Hüseyin Demirdizen ise “Sağlık bakanlığı durumun bu noktaya geleceğini göre göre sağlık alanındaki popülist söylemlerine devam ediyor. Vatandaşın yaşadığı her türlü mağduriyetin sorumlusu olarak sağlık çalışanlarını göstermeye çalışıyor” dedi. (Gaziantep/EVRENSEL)


 ‘ARTIK SAĞLIKÇILARIN UYARILARINA KULAK VERİN'

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, bugün Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak uzman hekim Ersin Arslan’ın öldürülmesine değindi.

“Sağlıkta Dönüşüm Programı ve paralı sağlık hizmeti yurttaşı mutsuz eden, sağlık emekçisinin canını alır bir hâldedir” diyen Tüzel, sağlık politikalarından canı yanan vatandaşların öfkelerini hekimler ve sağlık emekçilerine yönelttiğini söyledi. Tüzel, şunları ifade etti: “Sağlık hizmetlerinin eşit, nitelikli, sağaltıcı, gerektiği gibi verilmemesinin sorumlusu olarak hekimin görülmesi hükûmetin kabahatidir. Sözü alan Hükûmet yetkilisi, sağlık çalışanlarını aşağılaması ve aksaklıklardan sorumlu göstermeleri bu kışkırtmada önemli rol oynamıştır.  Sağlık emekçileri yarın iş bırakacaklardır. Umarız ki bu tepki halkın da desteğini alarak sağlıklı yaşam hakkımızın savunulmasında ve hükümetin ayrımcı, paralı ve özelleştirmeci sağlık yaklaşımından vazgeçmesini sağlar. Sağlık Bakanı da sağlık emekçilerinin ve örgütlerinin uyarılarına kulak tıkamaktan vazgeçmelidir.”

BDP: ‘SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMDEN VAZGEÇİN’

BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, AKP hükümetinin sağlıkçılara yönelen şiddete karşı alması gereken önlemleri şöyle sıraladı: “Sağlıkta Dönüşüm Projesinden derhal vazgeçilmeli, güvenli çalışma ortamları yaratılmalı, Sağlık yöneticileri ve siyasi yetkililer, sağlık sorunlarının nedeni olarak hekimleri görmek ve gösterme tutumundan vazgeçmeli, sosyal adaleti sağlayıcı adımlar atılmalı, toplumsal barış sağlanmasına yönelik adımlar hızlıca atılmalı ve sağlık emekçilerine yönelik şiddet olaylarına ilişkin yaptırım gücü olan gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır”. (Ankara/EVRENSEL)


İzmir’de birçok hastanedeki sağlık emekçileri durumu protesto eden basın açıklamaları yaptı. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde SES tarafından gerçekleştirilen eyleme çok sayıda sağlık emekçisi katıldı. “Sağlıkta Dönüşüm öldürüyor” pankartının açıldığı eyleme katılan sağlık emekçileri göğüslerine Gaziantep’te öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın fotoğrafını ve siyah kurdeleler taktılar.  

Basın açıklamasında konuşan SES İzmir Şube Başkanı Veli Atanur, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artık ölümcül bir hal aldığını belirterek, tüm uyarılara rağmen bakanlık ve ilgili kurumların hiçbir önlem almadığını, aksine yetkililerin sağlık emekçilerine yönelik saygısız tutumlarına devam ettiklerini söyledi. Atanur iş bırakarak alanlara çıkacaklarını dile getirdi. TTB Onur Kurulu Üyesi Dr. Fatih Sürenkök de şiddetin sorumluluğunun sağlıkta dönüşüm programını uygulamakta ısrar eden AKP Hükümetinde olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından yürüyüşe geçen sağlık çalışanları İzmir Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesinde İzmir Tabip Odası ve Toraks Derneği tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasına katıldılar. Yürüyüş boyunca ve basın açıklamaları sırasında sık sık “Sağlıkta dönüşüm öldürüyor”, “Bakan istifa” sloganları atıldı.

Başhekimlik önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Can, tabip odası olarak son iki yılda 20’nin üzerinde şiddet konulu basın açıklaması yaptıklarını aktardı. Can, hekime yönelecek her fiskeden Bakan Akdağ’ın sorumlu olduğunu söyleyerek, “Ya sorumluluğunu yerine getirin ya da makamınızdan ayrılın” diye dedi. Türk Toraks Derneği adına yapılan basın açıklamasında da sağlık emekçilerine yönelen şiddetin AKP politikalarından kaynaklandığına dikkat çekildi. Sağlık emekçileri yarın Basmane Meydanı’nda toplanarak İzmir İl Sağlık Müdürlüğüne yürüyüp, siyah çelenk bırakacaklar. Tabip Odası da 17.30’da Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden Gündoğdu Meydanı’na yürüyecek.

KATİL SAĞLIK SİSTEMİ

9 Eylül Hastanesi’nde de sağlık emekçileri basın açıklaması yaptılar. Hastane önünde bir araya gelen sağlıkçılar Gaziantep’te öldürülen doktorun katilinin 17 yaşındaki bir kişiyi değil sağlık sistemi olduğu dile getirildi. Basın açıklamasında konuşan Genel Cerrahi Asistanı Çiğdem Arslan, sağlık emekçilerine yönelen şiddetin önlenmesine dönük adımlar atılıncaya kadar gerekirse genel grev yapılması çağrısında bulundu. (İzmir/EVRENSEL)


İstanbul’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bahçesinde bir araya gelen sağlık emekçileri sık sık “Sağlıkta şiddeti durduralım” “Sağlıkçıya kalkan eller kırılsın” şeklinde slogan attı. Yaşanan şiddet olaylarının ölümle sonuçlanması sonucu yarın iş bırakacak olan emekçiler, sağlık bakanının istifasını istediler.

İstanbul Tabip Odası (İTO) Prof. Dr. Başkanı Taner Gören, yaşananların kaynağının hükümetin sağlık politikaları olduğunu vurgulayarak, “Sağlık bakanı bütün yükü sağlık emekçilerinin sırtına yükledi. Sanki yıllardır süren kötü sistemin kaynağı doktorlarmış gibi gösterildi. Bakan ‘Tuzu kuru doktorlar’ ‘Hırsız doktorlar’ diyerek vatandaşla, hekimleri karşı karşıya getirdi. Hekime çiçekle değil, satırla gelen bir sistem yaratıldı”  Olayların arkasında Sağlık Bakanının  ve Dünya Bankasının halkı sömüren politikalarının olduğunu vurgulayan Gören, sağlıktaki ticarileşme son bulana  kadar ayakta olacaklarını mücadele edeceklerini söyledi.

‘TİMSAH GÖZ YAŞLARINI KABUL ETMİYORUZ’

İTO Divan Kurulu Üyesi Tunçalp Demir, “Bugüne kadar sağlık politikalarına karşı verdiğimiz mücadele politikacılar tarafından görülmedi. Bugün döktükleri timsah göz yaşlarını da kabul etmiyoruz. Sağlık Bakanının istifasını istiyoruz” dedi.

‘GÜNDE 350 HASTA BAKIYORUZ’

Geçtiğimiz günlerde bir hastanın jiletli saldırısına uğrayan Dr. Hasan Ceylan da şunları söyledi: “Hasta tutukluyu muayene ettim. Tam acil bulgusu yok yazıyorken, yanıma yaklaştı ve yüzüme yumruk attı. Parmaklarının arasında jilet varmış”

Günde 350 hasta baktıklarını belirten Ceylan, “Beş dakika arayla randevu veriliyor. Beş dakikada hasta bakıyoruz. Hastalar hekimler memnun kalmıyor ve faturayı sanki sistemi yaratan bizmişiz gibi bize kesiyorlar” diye konuştu.

‘EN BÜYÜK TACİZCİ SAĞLIK BAKANI’

En Büyük tacizi Sağlık Bakanında gördüklerini belirten Prof. Dr. Huri Özdoğan da, “Sağlık Bakanı bize hırsız, soyguncu diyerek en büyük tacizi yapıyor. Hastaneler bakkal dükkanı değil. Biz alınıp satılan bir şeyden söz etmiyoruz. İnsan sağlığından söz ediyoruz” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)


Ankara’da sağlıkçılar “Artık yeter-Bakan dur” diyerek beyaz önlükleriyle Sağlık Bakanlığına yürüdü.

Ankara Tabip Odası (ATO) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasının (SES) çağrısıyla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kampüsünde bir araya gelen yüzlerce sağlık emekçisi, akademisyen ve tıp öğrencisi beyaz önlükleriyle Sağlık Bakanlığına yürüdü. “Artık yeter”, “Bakan dur” yazılı dövizler taşıyan sağlıkçılar, “Hükümet sorumlu davran, şiddeti durdur”, “Sağlıkta şiddet istemiyoruz” yazılı pankart taşıdılar. Sağlıkçılara BDP ve CHP Milletvekileri de destek verdi. Yapılan açıklamalar ise şöyle:

*SES Genel Başkanı Çetin Erdolu: Öfkemiz hasta ile hekimi karşı karşıya getiren sağlık politikalarına, herkes için parasız sağlık hakkını ortadan kaldıran Sağlıkta Dönüşüm Programı’na. Bu program iflas etmiştir. Bu programı savunan herkes istifa etmelidir.

*Türk Göğüs Cerrahisi Derneği Başkanı Prof.Dr. Şevket Kavukçu: Başbakanı, Meclisi göreve davet ediyorum. Yeter artık hekimlere yapılan kötülükler.

*ATO Başkanı Prof. Dr. Özden Şener: Sağlığı ekonominin lokomotifi görüyorlar. Döve döve, öldüre öldüre hekimleri bakamayacakları kadar çok hasta bakmaya zorluyorlar. Bu program yürümüyor. Hekimler bunun farkındalar. Hastalarımıza iyi bakamıyoruz. Halk da aldığı sağlık hizmetinden memnun değil


Mersin’de Devlet Hastanesinde toplanan sağlık emekçileri basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Mersin Tabip Odası, SES Mersin Şubesi, Türk Sağlık Sen, Türk Toraks Derneği Çukurova Şubesi Mersin İl Temsilciliği üye ve yöneticileri katıldı. Mersin Tabip Odası Şube Başkanı Dr. Tayyar Şaşmaz: “Biz sağlıkçılar bir çocuğu katil yapan bu öfke, kin ve nefretin nedenlerini anlamakta zorlanıyoruz ve hiçbir gerekçeyi mazeret olarak kabul etmiyoruz” dedi.

KATİL, SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir araya gelen sağlık çalışanları da “Sağlıkta şiddet ve cinayet son bulsun” dediler. SES ve Türk Sağlık Sen’in ortak eylemine Kayseri Tabip Odası da katıldı. “Hiç kimse bu cinayeti ‘cehalet’le, ‘münferit’likle, ‘tepki’yle açıklamaya kalkmasın” diyen SES Kayseri Şube Başkanı Ali Yıldırım, cinayetin sebebinin hükümetin uyguladığı Sağlıkta Dönüşüm Programı olduğunu söyledi.

Öte yandan Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde Demokratik Hekim Gurubu eylem yaptı. Hekimler yarın yarım gün tüm polikliniklerde iş bırakma eylemi yapılacağını duyurdular.

Adana’da sağlık emekçileri yapılan saldırıyı yaptıkları bir basın açıklaması ile kınadı. Aşkın Tüfekçi Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık emekçileri adına basın açıklamasını okuyan Adana Tabip Odası Başkanı İhsan Ökten, Sağlık Bakanlığının politikalarının sağlık emekçilerini hedefe koyduğunu dile getirdi. Alo 184 psikolojik şiddet hattının “ölüm hattı”na dönüştüğünü ifade eden Ökten, en kısa zamanda kapatılması gerektiğini vurguladı. Sağlık Bakanının sağlık çalışanlarını koruma altına alacağız sözünün ardından, birçok sağlık çalışanının saldırıya uğradığını söyleyen Ökten, “Sağlık bakanının sağlık çalışanlarını böyle düşünecekse düşünmesin” dedi. Sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara karşı alanlara çıkacaklarını belirten Ökten, yarın iş bırakarak alanlarda olacaklarını dile getirdi.

TÜRK-SAĞLIK SEN: 2 GÜN İŞ BIRAKACAĞIZ

Türk Sağlık- Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Sağlıkta yaşanan şiddet Gaziantep’te cinayete dönüştü” dedi. Gaziantep’te artık şiddetin yerini katliama bırakmasının vahametin boyutunu anlatmaya yeterli olduğunu belirten Kahveci, tepki olarak iki gün cinayetin yaşandığı hastanede iş bırakacaklarını dile getirerek: “Türk Sağlık-Sen olarak yaşanan bu vahşete dikkat çekmek ve sağlıkta şiddete tepki göstermek amacıyla cinayetin yaşandığı Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesinde iki gün iş bırakıyoruz” dedi.  

Sağlıkta şiddet sorunu ilgili mevzuat değişikliğine gidilmesi için Sağlık Bakanlığının girişimlerde bulunması istediklerini belirten Kahveci, “Bu amaçla Sağlık Bakanlığına başvurumuzu da yaptık. Sağlık Bakanımız ile yaptığımız görüşmelerde de Bakanlıkta tüm sivil toplum örgütlerinin bir araya getirilerek ortak bir çalışma yapılmasını istedik. Fakat ne yazık ki şimdiye kadar somut bir adım atılmadı. Gaziantep’te yaşanan bu vahim olay sonrasında artık herkes şapkasını önüne koymalı, düşünmeli ve harekete geçmelidir” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net