‘Sessiz eylem’ örgüt propagandası oldu

‘Sessiz eylem’ örgüt propagandası oldu

Adana'da Cizre, Silopi ve Sur’daki katliamları protesto etmek için sessizlik eylemi yapanlara soruşturma açıldı. ‘Cizre’de ne oluyor, haberiniz var mı?’, ‘Sur direnişi onurumuzdur’ ve ‘Silopi direnişi onurumuzdur’ yazılı pankartlar açıp sessiz eylem yapmak ‘örgüt propagandası’ sayıldı.

HDP, HDK ve KJA’nın çağrısıyla İnönü Parkı’nda 23 Ocak’ta yapılan sessiz eylem hakkında soruşturma başlatan savcı etkinlikte ‘Cizre’de ne oluyor haberiniz var mı?’, ‘Sur direnişi onurumuzdur’ ve ‘Silopi direnişi onurumuzdur’ pankartı açtıkları için 10 kişi hakkında ‘Örgüt propagandası yaptığını’ ve ‘Suçu ve suçluyu övdüğünü’ öne sürdü. 9 Şubat günü açılan soruşturma kapsamında ise 10 kişi aynı gün Adana Emniyet Müdürlüğüne giderek, ifade verdi.

Soruşturmaya tepki gösteren HDP Adana İl Yöneticisi Mehmet Sait Eren, “Ayakta durmak, sessiz kalmak suç. Pankart tutmak suç. Ben insanım demek suç. Düşüncelerini ifade etmek suç. Böyle bir ülkede nasıl yaşanır onu da bilmiyorum” dedi. Katliam ve vahşeti duyurmak için alanda olduklarını ve bunu dile getirdikleri için haklarında soruşturma açıldığını söyleyen HDP Adana İl Yöneticisi Muhittin Cihangir ise “Bu savaşın durması için bu suçu işlemeye devam edeceğiz” dedi. (Adana/DİHA)

www.evrensel.net