CHP’ye bir eleştiri de HDP’den: ‘Tartışılmaz’ tutumu komisyonu kilitledi

CHP’ye bir eleştiri de HDP’den: ‘Tartışılmaz’ tutumu komisyonu kilitledi

CHP’nin ‘4 madde ve başkanlık sistemi tartışılmaz’ tutumuna HDP’den de eleştiri geldi. HDP her konunun tartışılması gerektiğini belirterek CHP’nin ‘dayatmacı pozisyonu’nun komisyonu kilitlediğini söyledi. 

HDP’nin Anayasa Komisyonu üyesi Mithat Sancar komisyonun dağılmasıyla ilgili Evrensel’e şunları söyledi: “Çalışma usulleriyle ilgili karar almak için biraraya gelmiştik. Yani komisyonun adı, amacı, çalışma süresi gibi konularda ilkeleri belirlemeye yönelik bir toplantıydı. Komisyonun adıyla ilgili CHP’nin önerisi vardı. CHP Komisyonun ‘Türkiye’yi darbe hukukundan arındırma komisyonu’ olarak adlandırılmasını istiyordu. Komisyonun adını da buna göre değiştirmeyi tekif etti. CHP’nin önerdiği şey şu, bu komisyon parlementer demokrasiye dayanan ve kurucu ilkelere bağlı bir anaysa yapmak için toplanır. Komisyonun amacı parlementer demokrasiyi esas alan ve kurucu ilkelere bağlı bir anayasal düzen teklifleri vardı. Başkanlık sistemlerini tartışmayacağız,  ilk dört madde tartışılmayacak... Komisyon bunları tartışmadan yeni bir anayasa yapmak için toplanırsa biz varız. Eğer bunları kabul etmezse biz yokuz anlamına gelen bir tavır içindeydiler. Başkanlık sistemi daha önce de başka şekilde gündeme gelmişti ama, tartışılmaması meselesi değil. Biz her türlü önerinin tartışılabileceğini söyledik. Herkesin önerdiği hükümet sistemi modelini dile getirmesinin doğru olacağını söyledik. Bizim tercihimiz parlementer sistem olduğunu ama bu parlementer sistemde de yerel demokratik ilkelerinin esas alınmasını belirtmiştik. Fakat bu diğer önerilerin tartışılmayacağı anlamına gelmiyor. Herkes kendi önerisini getirir komisyon tartışır, uzlaşma olmazsa da zaten  biter. CHP tavrı böyle değildi. ‘İlk dört madde ve başkanlık sistemi tartışılmayacak’ diye bir dayatma getirdi. Bu şu demektir bizim önerilerimizde tartışılmayacak, AKP öneriside tartışılmayacak. Komisyonun toplanması o zaman anlam taşımıyor. Bizler komisyonun ismi ile ilgili  katı bir tutum içinde değildik. Anayasa mutakabatı komisyonu olabilir dedik. Diğer iki parti AKP ve MHP de isim konusunda herhangi bir itirazı olmadı. Biz komisyonun amaçını tarif ederken bir ara yol bulunabiliceğini söyledik. Komisyonun amaçı özgürlükçü, demokratik, katılımcı bir anayasa yapım sürecinin yaratılması için gerekli çalışmaları yapmak  ve anaysa taslak metni hazırlamaktı. Fakat CHP bunuda yeterli bulmadı ve kabul etmedi. Kısacası CHP kendi tutumunda ısrar etmesi nedeniyle komisyonun çalışmaları son buldu”

'KOMİSYONUN DAĞILMASININ SEBEBİ CHP'NİN KATI TUTUMU'

Komisyonun dağılmasının sebebinin CHP’nin katı tutumu olduğunu vurgulayan sancar: “ ‘Şu konular tartışılmaycak’, ‘bunlar tartışılacak’ yani benim istediğim çerçevede  bir tartışma olacak şeklindeki  diretmesiydi. Biz komisyonun hemen dağılmamasını önerdik Meclis başkanına, bir formül bulunur çalışmaların devam etmesi için. Bizim  çalışmalara devam etmeyi istememizin nedeni komisyonda her şeyin tartışılmasını sağlamak ve toplumda da hangi partinin ne istediği açıkça görülmesine yardımcı olmakta. Komisyonun diyalog ve müzakere kültürüne katkı imkanı olarak gördük. Biz şeffaf, kamuoyunun takip edebileceği demokratik bir müzakerenin şartlarının yaratmanın bu komisyonun  bir imkan olduğunu düşündük. Çalışmaların devamından yanaydık. CHP’nin bu tutumundan dolayısıyla komisyonun çalışmaları kitlendi ve sona erdi” diye konuştu

www.evrensel.net