Türkiye’nin AİHM savunmasında 3. bodrumda öldürülenlerin hepsini ‘terörist’ olarak nitelendirdi

Türkiye’nin AİHM savunmasında 3. bodrumda öldürülenlerin hepsini ‘terörist’ olarak nitelendirdi

Cizre'nin Sur Mahallesi'ndeki üçüncü bodruma ilişkin AİHM'in Türkiye'den istediği yanıtta, bodrumda mahsur kalanların tamamının infaz edildiği bilgisine yer verildi. Savunmada, öldürülenlerin tamamı "terörist" olarak nitelendirilirken, infaz edilenler arasında AİHM'in hakkında daha önce tedbir kararı verdiği Orhan Tunç ile DİHA’nın telefonla ulaştığı ve katledilmek istendiklerini söyleyen HDP Milas eski İlçe Eşbaşkanı Derya Koç da bulunuyor.

Şırnak'ın Cizre ilçesi Sur Mahallesi'nde ortaya çıkan 3'üncü bodrum hakkında İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Ramazan Demir'in 11 Şubat'ta AİHM'e yaptığı başvuru sonrası Türkiye'den istenen savunmaya yanıt verildi. İçişleri Bakanlığı'nın Cizre Emniyet Müdürlüğü'ne konuya ilişkin bilgi vermesi üzerine gönderilen yazıda, Sur Mahallesi Akdeniz Sokak'taki binada bulunanların tamamının öldürüldüğüne yer verildi. Daha önce AİHM'in hakkında tedbir kararı verdiği Orhan Tunç ile HDP Milas eski İlçe Eşbaşkanı Derya Koç'un da aralarında bulunduğu öldürülenlerin tamamının "terörist" olarak itham edildiği cevapta, yaralıların hastaneye kaldırılması için ambulans gönderildiği, ancak açılan ateş nedeniyle ambulansların binaya giremediği iddia edildi. 

Verilen cevapta infaz edilenler arasında kimlik bilgileri netleştirilen Orhan Tunç, Derya Koç ve Abdulselam Turgut'un cenazelerinin Silopi'deki Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği belirtildi. Verilen yanıtta, cenazelerin yakıldığına ilişkin bilgi verilmemesi, cenazelerin daha sonradan yakıldığı ihtimalini akıllara getirdi. 

DERYA KOÇ 'BİZİ DE KATLEDECEKLER' DEMİŞTİ

Bodrumda katledilenlerden Derya Koç'a, DİHA’ya 10 Şubat günü telefonla ulaşabilmişti. Yaralı arkadaşlarının yakılarak katledildiğini aktaran HDP Milas eski İlçe Eşbaşkanı Derya Koç, etraflarının sarılı olduğunu belirterek, şunları söylemişti: "Şu an durumumuz çok kritik. Alt kattaki bodrumda yaklaşık 20 yaralı arkadaşımızı yakarak katlettiler. Biz de geriye 20 kişi kaldık. Şu an etrafımız tanklarla çevrilmiş durumda. Bize de ateş açıyorlar. Biz de yanabiliriz her an. Onun için halkın acilen buraya gelmesi gerekiyor. Yaklaşık bir saat önce buraya ateş açtılar. Yaralı arkadaşlarımızı katlettiler. Sadece 20 kişi hayattayız ve hepimiz yaralıyız. Sur Mahallesi'ndeyiz. Etrafımız tanklarla çevrili. Şebeke de yok. Telefon her an kapanabilir. Şu an kapatmak zorundayım. Etrafımızdalar." 

'NEFES ALAMIYORUZ'

Aynı gün içerisinde kendileri ile son kez irtibat kurulduğunda bulundukları bodruma yönelik top mermisi, bomba atarlarla yapılan saldırılar sonucu duvarların yıkılmaya başladığını ve enkaz altında olduklarını belirten Koç, polisin yine binaya biber gazı attığını ve nefes almayacak durumda olduklarını söylemişti. Atılan gazlardan dolayı konuşmakta dahi güçlük çeken Koç, "Nefes alamıyoruz. Yaralıların çoğu bacaklarından kollarından yaralı bir yaralı arkadaşımızın gözü çıkmış. Yarası ağır olanlara müdahale edilmezse yaşamlarını yitirecekler" demiş ve atılan gaz nedeniyle nefes almakta güçlük çektiğini belirterek, telefonu kapatmıştı. 

AİHM İZLEDİ 

Yaralıların olduğu bodrumlara ilişkin bugüne kadar AİHM'e yapılan 11, Anayasa Mahkemesi'ne yapılan 4 başvuru sonuçsuz kaldı. AİHM, sadece 5 tedbir kararı aldı, ancak bu kararlar devlet tarafından uygulanmadı. Ardından yapılan başvurularda ise AİHM adeta ölümleri onayladı ve yapılan başvuruları ya reddetti ya da Anayasa Mahkemesi'ne havale etti. AYM ise, tedbir talepli başvuruların tümünü reddetti ve ölümlerin yolunu açtı. (DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Şubat 2016 12:07
www.evrensel.net