17 Şubat 2016 04:52

‘Kendimize güvenerek bir araya gelmeliyiz’

Paylaş

Nur AKBULUT
Ankara

Hükümetin kıdem tazminatını fona devretme planları yaptığı bugünlerde işçilerin de bir kulağı hükümette bir kulağı sendikalarda. Sincan’da bulunan Arçelik Bulaşık Makinası fabrikasında çalışan işçiler, sendikaları Türk Metal’in ne yapacağını merakla bekliyor. “İşyerindeki en ufak sorunda işçinin yanında olmayan sendikacılar bu işte de işçinin yanında olmaz” diyen işçiler, kazanmanın yolunun işçilerin birliğinden geçtiğini vurgulayarak,  “Kendimize güvenerek bir araya gelmeliyiz” diyor. Bu yüzden işçilerin bir gözü de ek zam için mücadele veren Renault işçilerinde. 

Gazetemize konuşan Arçelik işçileri, metal işkolunda yaşanan bütün bütün gelişmeleri yakın takip ettiklerini ifade ederek, “Kendi aramızda konuşuyoruz. Arçelik işçisi her şeyin farkında aslında. Renault’daki gelişmeler, ek zam alan diğer fabrikalar, hepsini biliyoruz” dedi. Geçen yıl metal fabrikalarında yapılan eylemlerde çok şey öğrendiklerini belirten işçiler, kazanmanın formülünün işçilerin birlik ve beraberliğinden geçtiğini söyleyerek şu çağrıda bulundular: "Kendimize güvenerek bir araya gelmeliyiz." 

İşçilerin anlatımlarından sendika temsilciliğine aday olan arkadaşlarının işten atılmasının işçilerin bir araya gelmesini de engellediğini öğreniyoruz. Renault’daki bütün gelişmeleri takip ettiklerini söyleyen bir işçi, “Bazı şeyler zorumuza gidiyor. Metal işçisi kardeşlerimiz günlerce direndi ama biz bir şey yapamadık. Aslında bazı arkadaşlar destek vermek için çok çabaladı ama Beylikdüzü fabrikasında da bir şey olmayınca cesaret edemedik” diye konuştu. 

İŞÇİLERDEN DİRENİŞ UYARISI

Türk Metal Sendikası’nın kıdem tazminatının fona devrini engelleyebilecek bir mücadeleye gireceğinden şüphe duyduklarını belirten işçiler, şunları söyledi: "Sendika ‘kıdem tazminatının kaldırılmasına karşıyız‘ diyor ama samimi değiller, inanmıyoruz. Bugüne kadar işçinin yanında olmadılar yine olmayacaklar. Bazen iş yerindeki ufak tefek sorunlarda bile işçinin karşısında yer alıyorlar." Birleşik Metal-İş'e de seslenen işçiler, “Kıdem için daha çok mücadele etmeliler, gerekirse bütün sendikalar bu iş için birleşmeli. Metal direnişinde sönük kalsak da bugün umudumuz var. İşçilerin üzerine gelmeye devam ederlerse bizim fabrika da direnişe geçer. Bu sefer bizde üstümüze düşeni yaparız” dediler. 

İşçiler gazetemize ilişkin de şu değerlendirmede bulundu: “Evrensel ile  metal direnişinde tanıştık. Önceden de biliyorduk ama daha iyi takip etmeye başladık. Sesimizi duyurduğunuz için teşekkür ederiz.”

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Asgari ücret artışının faturası taşeron işçilere çıkarıldı

SONRAKİ HABER

TOFAŞ işçileri 21 şubat eylemine çağrı yaptı: Ek zammı almak için gücümüzü birleştirelim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...