16 Şubat 2016 23:39

Anayasa Uzlaşma Komisyonu dağıldı partiler birbirini suçladı

Paylaş

Anayasa Uzlaşma Komisyonunun CHP'nin "Parlamenter sistem dışında herhangi bir sistemi tartışmayız" yaklaşımı nedeniyle Meclis Başkanlığı tarafından lağvedilmesi üzerine AKP, CHP'yi suçladı. AKP, MHP ve HDP'nin iradesi sürüyorsa kendileriyle çalışmayı sürdürebileceklerini söyledi. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Genel Merkezi'nde, MYK toplantısı devam ederken Anayasa Mutakabat Komisyonunun CHP'li üyelerinin komisyon toplantısına ilişkin açıklamaları dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

Çelik, "darbe ürünü" anayasanın değişmesinin zorunlu olduğuna dikkati çekerek, "Yeni anayasa süreci, millet adına yürütülen bir süreç, bir kere daha CHP tarafından sabote edilmiştir" iddiasında bulundu. 

"İktidar partisi olarak elimizde her türlü güç var. Mecliste istediğimiz yasayı geçirebiliyoruz. Ama buna rağmen bir sistem değişikliğinden bahsediyorsak bu aslında daha çok güç peşinde koştuğumuz için değil daha sağlıklı bir sistem peşinde koştuğumuz içindir" ifadelerini kullanan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni anayasayla ilgili masayı sabote etmeye kalkıyorlar daha önce AK Parti tarafından teklif edilmiş ve kendilerinin reddettiği bir şeyi bugün gündeme getiriyorlar. Doğrusunu söylemek gerekirse bütün bu manevraların bir anlamı vardır, CHP Türkiye'ye yeni anayasa yaptırmak istemiyor. Biz yeni Türkiye'nin ilk anayasasını yapmak istiyoruz onlar hala eski Türkiye'nin anayasasında ısrar ediyorlar. Toplumun değişim talebine direniyorlar. İşin özü bundan ibarettir."

Çelik, MHP ve HDP'nin "yeni anayasa iradesinin" sürmesi halinde her iki parti ile çalışma yürütebileceklerini söyledi. 

Buna rağmen, HDP Meclis Anayasa Mutabakat Komisyonu üyesi Garo Paylan ise komisyonun meclis başkanı tarafından lağvedildiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan basın toplantısında Anayasa komisyonunun dağıldığını açıkladı. Komisyonun başkanlık sisteminin bir planı olduğunu ifade eden Tezcan, "Meclis Başkanı bir mutabakat olmadığı için komisyonun çalışamayacağını ilan etti" dedi. Tezcan hükümetin oyalama politikalarına gelmeyeceklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Doğuş Üniversitesi, barış için imza veren Serdar Değirmencioğlu’nu görevinden uzaklaştırdı

SONRAKİ HABER

SGK kanser ilaçları ödemesi için açıklama yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...