16 Şubat 2016 14:53

Anadolu’da çocuklar için barış oyunları

Anadolu’da çocuklar için barış oyunları

Paylaş

Son yıllarda,  tiyatro dünyasında klasikleşmiş yerli yabancı oyunları sahneye koyan Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT), şehrin kültürel hayatının belirleyici rollünü üslenmiş durumda.
Her tiyatro sezonunda sanatsal ve oyunculuk açıdan önemli oyunlar sahneleyen SDT, barış, cinsiyet eşitliği, toplumsal yaşam kültürü gibi konuları içeren çocuk oyunlarını sahneleyerek, hem çocukları tiyatroyla tanıştırıp, sevdirirken hem de oyunlarla verdiği mesaj ile çocukların eğitimine katkı sağlıyor.
Sayısal verilere göre son 4 yılda 27 bin çocuğa perde açan SDT, Sivas il sınırlarında var olan çocuk seyircilerin yanında iç Anadolu’nun çeşitli illerinde yaşayan çocuklalar da buluşuyor.
SDT,  çoğu zaman olumsuz hava koşulları veya ekonomik nedenlerden dolayı bulunduğu ilçelerden çıkamayan çocuklara ulaşıp, ücretsiz oyun sahneliyor.
Her yıl yeni oyunla çocukları buluşturmayı amaçlayan SDT, bu yıl çocuklara sahneyi bir ilkle açtı. SDT, Grımm Kardeşler’ in kaleme aldığı, “Bremen Mızıkacıları” adlı çocuk oyununu, Muppet Show olarak tabir edilen kuklalar ekseninde geliştirilmiş olan  televizyon şovunun ilk kez tiyatro sahnesine uyarladı.
İlk kez 16 Aralık’ta perdelerini çocuklara açan, “Bremen Mızıkacıları” adlı çocuk oyununu, her Çarşamba günü saat 10:30 ‘da Sivas Atatürk Kültür Merkezi Sahnesinde çocuk seyircileriyle buluşuyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Baki Koşar Festivali’nin programı açıklandı

SONRAKİ HABER

Bursa'da mahallelinin arsenikli su tepkisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa