16 Şubat 2016 13:07

Türk-İş, kiralık işçiliğe ve kıdem gasbına 'Hayır' dedi

Paylaş

Adana'da Türk-İş Bölge temsilciliği yaptığı yürüyüşle Meclis gündemine gelen kiralık işçi uygulaması ve Hükümetin her fırsatta dile getirdiği kıdem tazminatının fona devredilmesine 'Hayır' dedi.

Türk-İş bölge binası önünde bir araya gelen Türk-İş üyesi işçiler, ‘işçiyiz, haklıyız kazanacağız, kıdem hakkımız engellenemez, kiralık işçi uygulamasına hayır’ sloganları atarak İnönü parkında kadar yürüdü.

Burada Türk-İş Bölge Temsilciliği adına basın açıklamasını okuyan Sağlık-İş Adana Şube Başkanı Mehmet Demirci, meclise gelen tasarı ile işyerlerinde çalışan işçilerin yüzde 25’inin kiralık işçi olacağını ifade ederek, tasarının işçiler için tehdit olduğunu söyledi. Tasarının işçilerin yasal güvencelerini tamamen ortadan kaldırdığına dikkat çeken Demirci, aynı tasarının işverene ise geniş olanaklar sunduğunu vurguladı. Tasarının modern köleliği dayattığını belirten Demirci, iş barışını bozacak bu yasadan bir an evvel vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Hükümetin her fırsatta dile getirdiği kıdem tazminatının fona devredilmesi ile ilgili tartışmalara da değinen Demirci, kıdem tazminatının Türk-İş’in kırmızıçizgisi olduğunu ifade etti. Kıdem tazminatının işçilerin hakkı olduğunu vurgulayan Demirci, kıdem tazminatının fona devredilmesi halinde Türk-İş’in genel greve çıkacağını aktardı. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

BES'ten 2016 bütçesine tepki: Halktan alıyor, savaşa yatırıyor

SONRAKİ HABER

İzmir'de barışa imza veren akademisyenler arasında ilk işten çıkarma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...