17 Nisan 2012 18:59

Ulusal ve sınıfsal sömürüye karşı 1 Mayıs’a

İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a sayılı günler kaldı. İşçi sınıfına ve halklara yönelik saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde kutlanacak 1 Mayıs, Bölge’de de ayrı bir önem taşıyor. Tüm yasaklamalara, barikatlara rağmen Newroz’un coşkuyla kutla

Ulusal ve sınıfsal sömürüye karşı 1 Mayıs’a

Paylaş
Faruk Ayyıldız / Gülşah Kaya

Yoğunlaşan askeri operasyonlara ve çatışmalara karşı barış talebinin öne çıkacağı 1 Mayıs için Diyarbakır’da DİSK, KESK ve TÜRK-İş ortak miting kararı aldı. Gazetemize konuşan sendikacılar ulusal ve sınıfsal sömürüye karşı meydanlarda olacaklarını söyledi.

DEMOKRASİ VE EŞİTLİK İÇİN ALANLARA

Yol-İş Diyarbakır 1 Nolu Şube Başkanı Halil Öztopalan, Diyarbakır’da yapılacak 1 Mayıs mitingi için toplantılar yaptıklarını belirterek, 1 Mayıs’ın bu yıl, geçen yıllara göre daha coşkulu ve kitlesel kutlanacağını ifade etti. “Bölgedeki işçilerin sorunu Türkiye genelinden soyutlanamaz ama bölgemizde anti demokratik uygulamaların yaygınlığı nedeniyle burada 1 Mayıs daha büyük bir önem kazanıyor” diyen Öztopalan, Bölge’de kutlanacak 1 Mayıs’ın işçilerin birlik ve mücadelesine ışık tutacağını dile getirdi. Bölge’de yaşanan yoksulluğa karşı da ses çıkaracaklarını belirten Öztopalan, insan hakları ve eşitlik taleplerinin öne çıkacağını söyledi.

‘TEŞVİK KİMİN İÇİN?’

Hükümetin açıkladığı yeni teşvik paketini de hatırlatan Öztopalan, bu zamana kadar çok paketler gördüklerini ancak bu paketlerin Bölge halkına bir fayda sağlamadığını ifade etti. Bölge’de barış sağlanmadan fabrikaların açılmayacağını belirten Öztopalan, “Burada savaş var. Altyapı yok. Özel şirketler niye burada fabrika açsınlar? Devletin yatırım yapması gerekiyor ama onlar da kurumları, fabrikaları özelleştiriyor ve kapatıyorlar. Karayollarında 5500 kişi çalışıyordu şimdi işçi sayısı 500’e düştü. Böyle mi kalkınacak Bölge?” diye sordu.

‘MÜZAKERELER YENİDEN BAŞLAMALI’

Öncelikli taleplerinin Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesi olduğunu söyleyen Genel-İş Diyarbakır Şube Başkanı Salih Doğrul da uzun yıllardır ülkenin kaynaklarının adı konulmayan bir savaşa harcandığını belirtti. Müzakerelerin yeniden başlamasını talep ettiklerini söyleyen Doğrul, iş kazalarına da dikkat çekerek, “2011 yılı iş kazalarının en sık yaşandığı ve çok sayıda ölümün gerçekleştiği yıl oldu. İş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda yasal güvencelerin alınması da öncelikli talebimiz” dedi.

‘YASAL BOŞLUKLAR ÖRGÜTLÜLÜĞE ENGEL’

Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasının da talepleri arasında olduğunu dile getiren Doğrul, taşeronlaştırmanın yaygınlaştığına dikkat çekerek, “İşyerini örgütlemeye gidiyoruz. Firma ismini değiştiriyor, yeniden başvurmak zorunda kalıyoruz. Yasadaki boşluklardan dolayı örgütlülüğün önü kapatılıyor” dedi.

‘BÖLGESEL ASGARİ ÜCRETİ KABUL ETMEYİZ’

En önemli taleplerinden birinin de ‘eşit işe eşit ücret’ olduğunu vurgulayan Doğrul, bölgesel asgari ücret planlamasının, Bölge’deki işçileri daha da sömürmek anlamına geldiğini söyledi. Bölge’nin hassasiyetleri ve ekonomik yapısı nedeniyle vergilerden muafiyet ve iyileştirme beklerken, bölgesel asgari ücrete şaşırdıklarını aktaran Doğrul, “Bölgesel asgari ücreti asla kabul etmeyeceğiz. Buna karşı mücadele edeceğiz” dedi. Bahar mevsimi ile birlikte Bölge’de çatışmalı sürecin yoğunlaşabileceğini ifade eden Doğrul, böyle bir zamanda 1 Mayıs’ın daha da anlam kazandığını anlattı. 1 Mayıs için sendikaların, meslek odalarının, siyasi partilerin ve halkın bir araya geldiğini belirten Doğrul, “Newroz coşkusuyla 1 Mayıs’ı kutlayacağız” dedi.  (Diyarbakır/EVRENSEL)


‘1 MAYIS’I NEWROZ COŞKUSUYLA KUTLAYACAĞIZ’

Emekçilerin Newroz’u sadece bayram olarak kutlamadığını, aynı zamanda bir direniş sergilediklerini belirten SES Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Uyanık Newroz’dan alınan güçle Diyarbakır’da hiç izin verilmeyen 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını söyledi. Uyanık, “Anayasa tartışmalarının yaşandığı şu günlerde biz de emekçi haklarının anayasal güvence altına alınması için alanda olacağız. Demokratik bir ülke, barış, emek hakları ve ifade özgürlüğü talepleriyle 1 Mayıs’ı karşılayacağız” dedi.


'TAŞERONLAŞTIRMAYA HAYIR'

Tez-Koop Şube Başkanı M. Adem Can ise sendikal güvence için alanlarda olacaklarını belirterek, taşeronlaştırmaya ve işsizliğe karşı mücadele ettiklerini dile getirdi. İşçi ölümlerine dikkat çeken Can, iş cinayetlerine köklü çözümler getirilmesini istediklerini ve işçi sağlığının yasalar ile güvence altına alınmasını istediklerini söyledi. 1 Mayıs’ın taşeronlaştırma ve güvencesiz çalışmaya karşı mücadele için önemli bir gün olduğunun altını çizen Can, işçi sınıfının Diyarbakır’da geçmiş yıllara göre daha güçlü şekilde 1 Mayıs’ı kutlayacağını söyledi.


‘1 MAYIS DİRENİŞ GÜNÜDÜR’

Eğitim Sen Şube Başkanı Kasım Birtek ise 1 Mayıs’ın bir direniş günü olduğunu belirterek, Türkiye’nin her ilinde olduğu gibi Diyarbakır’da da 1 Mayıs’ın coşkuyla kutlanacağını söyledi. 1 Mayıs’ta Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümünü talep edeceklerini dile getiren Birtek, 4+4+4’e de tepki göstererek, “Bu yasaya karşı gücümüzce mücadele ettik ama yasa çıktı. Artık uygulanmasına karşı mücadelemiz sürecektir” dedi.


İŞ, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK İÇİN 1 MAYIS'A

Bölge’deki 1 Mayıs hazırlıklarına ilişkin görüştüğümüz Emek Partisi Bölge Örgütü Yöneticisi İlhan İlbay savaşa ve sömürüye karşı barış ve özgürlük talepleriyle 1 Mayıs alanlarında olacaklarını söyledi. Hükümetin, içeride ve dışarıda askeri, siyasi operasyonları yoğunlaştırdığına dikkat çeken İlbay, “Savaş politikalarının hüküm sürdüğü, her gün ölüm haberlerinin geldiği, tutuklamaların devam ettiği koşullarda barış ve demokrasi mücadelesi daha da önem kazanıyor” dedi. Bölgede savaş koşullarının yanında yoksulluğun, açlığın ve sefaletin de giderek arttığını belirten İlbay, “AKP sağlık ve eğitim alanlarında saldırılarını yoğunlaştırdı. Bu alanları tamamen piyasa koşullarına açmak için yasal düzenlemeler yapılıyor. AKP’nin siyasi ve ekonomik alanda saldırılarını arttırdığı bir dönemde Bölge’de Newroz’un kitleselliğini 1 Mayıs’a taşımak saldırılara karşı güçlü bir cevap olacaktır. Emek Partisi Bölge Örgütü olarak çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz” şeklinde konuştu. Savaşa ve yoksulluğa karşı 1 Mayıs’ın önemine dikkat çeken İlbay, “Başta işçi sınıfı olmak üzere bütün emekçileri ve halkımızı 1 Mayıs’ı güçlendirmeye çağırıyoruz” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Türkiye'den savaşa 18 milyar dolar!

SONRAKİ HABER

Gazeteci Kürşat Akyol, memleketi Ödemiş'te toprağa verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa