BM: İdlip ve Halep'teki saldırılarda 50’ye yakın sivil öldü

BM: İdlip ve Halep'teki saldırılarda 50’ye yakın sivil öldü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Halep ve İdlib'te, 5 hastane ile 2 okula düzenlenen füze saldırıları sonucu aralarında çocukların da bulunduğu 50’ye yakın sivilin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını söyledi.

Haq, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün desteklediği hastanelere yapılan hava saldırıları nedeniyle, BM Genel Sekreteri Bank Ki Moon’un derin kaygı duyduğunu belirterek, saldırıların uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiğini belirtti.

Saldırıların Münih’te yapılan Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısında verilen sözlere gölge düşürdüğünü belirten Haq, Münih’te alınan kararların uygulamaya konulmasının başta Suriyeliler olmak üzere, herkes için yaşamsal önem taşıdığını vurguladı.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile Suriye’nin kuzeyinde gerçekleşen saldırıları kınadı ve taraflara tansiyonu düşürme çağrısında bulundu.

ABD Sınır Tanımayan Doktorların desteklediği hastanelere Rusya’nın saldırdığını öne sürerken, Suriye’nin Rusya Büyükelçisi Riad Haddad, saldırıların ABD tarafından düzenlendiğini savundu. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER BMSuriye