Soma davasında tahliye endişesi

Soma davasında tahliye endişesi

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayetiyle ilgili 8’i tutuklu 46 kişi hakkında açılan davanın 6’ncı duruşması bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde başlayacak. Dava öncesi ocağa giren avukatlar, delillerin yok edildiğine tanıklık ederken, son duruşmada iki sanığın tahliye edilmesi, “Soma dosyasında tahliye mevsimi mi açıldı” sorusunu akıllara getirdi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinin 4 Ocak’taki duruşmada almış olduğu karar doğrultusunda facianın yaşandığı maden ocağında 5 sanık vekili ve 5 de müdahil vekili tarafından keşif yapıldı. Ocağa girdikleri andan itibaren ocağın tekrar elden geçirildiğini yeniden dizayn edildiğini fark eden avukatlar, 4. bandın tamamı ve U3 bölgesi S panosunun olduğu bölge daha önce birçok işçinin yaşamını yitirdiği revirin olduğu bölgeye kül basılmak suretiyle kapatıldığını aktardı. Ayrıca 4. bandın yanmış olduğu bölgede, 70 metrelik kısmın yeniden açılmış ama geri kalan 100 metreye yakın kısmının ise yine kapalı bir konumda olduğunu da belirleyen avukatlar, bu bölgenin önce küllenip sonra açılmasından dolayı da birçok delilin ortadan kaldırılmış olduğunu facia anında görülmesi gereken birçok delilin de olmadığını kaydetti.

AİLELERDEN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Öte yandan kitle örgütleri ve siyasi partilerin davaya olan ilgilerinin ilk günlere nazaran giderek azaldığı yargılamada tüm zorluklara rağmen madenci yakınları, çeşitli ilçelerden Akhisar’a gelerek duruşmaları takip ediyor. Tutuklu iki sanığın tahliyesi ile birlikte duruşmaların daha da gergin geçmesi beklenirken, madenci yakınları davanın sahiplenmesini istedi. Aileler görülecek duruşma öncesi yaptıkları açıklamada süren yargılamada 8 sanıktan 2’sinin önceki celsede serbest bırakılmasının ardından diğer 6 sanığın da serbest bırakılabileceği endişesi taşıdıklarını belirttiler.

‘BU HEPİMİZİN DAVASIDIR’

Davanın avukatlarından Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Üyesi Avukat Alihan Pilaf, duruşmada tanık ve mağdur dinlemelerine devam edileceğini ifade etti. Davaya sahip çıkılması çağrısı yapan Pilaf, “Biz bu davanın unutulmaması gerektiğini özellikle kamuoyu ve demokratik kitle örgütlerinin Soma Katliamı davasına sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Oradaki insanların yalnız bırakılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Gelsinler orada davalarına sahip çıksınlar. Bu dava hepimizin davasıdır” dedi. (Manisa/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Soma Davası