Devlet kontrolünde ölüm

Devlet kontrolünde ölüm

Koray YETİŞ*

Merhaba Evrensel okurları ben yaklaşık 6 yıldır inşaatlarda çalışan bir kardeşinizim. Son zamanlarda inşaatlarda sık sık yaşanan ve çoğunlukla da ölümle biten iş cinayetlerinden bahsetmek istiyorum. En son ölüm haberini dün çalışırken aldık. Mustafa abi (Yalçınkaya) ile beraber çalışmıştık. 100 metrenin üzerine 12 tonluk çelik kolonu, saatte 30 kilometre esen rüzgarda koyarken bile sakin olabilen bir operatördü. Yanına çıkmaya cesaret edebilen herkese ikram edebilecek bir çayı da vardı. Bu ayrıntıları yazma nedenim şimdi onun patronunun muhakkak ki kule vincin düşme nedeni olarak “operatör hatası” diyecek olmasıdır. Ama O, 20 yılını bu mesleğe vermiş iyi bir işçi idi.
Bu “kazalara”, “fıtratında var” diyenler bu iş cinayetlerinin gerçek failidirler. Daha Torunlar’da düşen asansörün faili bulunmadan yine İstanbul’da 3 işçinin asansörün düşmesi sonucu öldüğü haberini aldık. İşçilerin öldüğü inşaat 5 ay önce kapatılmış ve kayyuma devredilmiş, yani devlet kontrolünde ve devletin izni ile öldürüldü o işçiler.
Bizi inşaatlarda ölüme terk eden devlet, doğudaki kardeşlerimizi ise bodrumda kendi elleri ile katlediyor. Bizim inşaatlarda baret takarak hayatta kalmamızın mümkün olduğuna inanan devlet  bodrum katında yaralı yatan insanların 600 metre Sürünerek ambulansa ulaşacağına inanıyor.
Benim bir inşaat işçisi olarak ne devlete ne sendikalara ne de odalara  çağrım yok. Onlar kendi yaşadıkları yerden izliyorlar hayatı. Bizler örgütlenmezsek, sıvasını yaptığı duvara “azadî” yazan kardeşimle, “iş ekmek özgürlük” yazan biz, inşaat ve diğer alanlarda, işçi kardeşlerimizle bir araya gelip örgütlü hareket etmezsek bodrum katlarında, gökdelen inşaatlarında, madenlerde, işçi servislerinde, demir çelik fabrikalarında ölmeye mahkumuz.
Ama bir araya gelirsek işte o zaman bizi katledenler kaçacak delik arasınlar bizden. En güzel türkü okuyanlarımızın, en güzel halay çekenlerimizin, en iyi çalışanlarımızın, en iyi baba ve annelerin ve evlatların hesabını onlardan soracağız.

*İnşaat İşçisi/İzmir

www.evrensel.net