14 Şubat 2016 15:22

Asya’dan Afrika’ya işçiler direniyor

Paylaş

İşçiler dünyanın her yerinde hak mücadelesi veriyor. Afrika’dan Asya’ya bir çok ülkede inşaat, maden, tekstil gibi farklı sektörlerden çalışan işçilerin yaşadıkları sorunlar ise ortak. Geçen hafta da işçiler, çalışma koşulları, ödenmeyen ücretler ve sendikal haklar için, çoğu zaman grev haklarını kullanarak taleplerin yerine getirilmesini, insanlık dışı koşullara son verilmesini istediler. 

İŞÇİLER GREV DEDİ, MAAŞLAR ÖDENİYOR!

Hindistan’ın başkenti Delhi’ye bağlı üç belediyede on binlerce işçinin aldığı iki haftalık grev kararı, mahkemenin ödenmeyen ücretlerin hafta sonuna kadar ödenmesine karar vermesi üzerine askıya alındı. Yeni Delhi, Doğu Delhi ve Güney Delhi belediyelerine bağlı çalışanlar; öğretmenler, sağlık çalışanları, idari çalışanlar, mühendisler ve hıfzısıhha çalışanlarının aralarında bulunduğu 150 bin emekçi, üç aydır ödenmeyen ücretlerin ödenmesi, zam yapılması ve sözleşmeli çalışanların kadroya alınması talebiyle ve sendikaların öncülüğünde grev kararı aldı. 40 kadar sendikanın aldığı grev kararı mahkemeye taşındı. Mahkeme ücretlerin ödenmesine karar verdi ancak sendikalar ödeme yapılmadan üyelerine işe dönme çağrısı yapmayacaklarını duyurdu. 

TAMİL NADU’DE KAMU İŞÇİLERİ GREVİ

Öte yandan Hindistan’ın güney eyaleti Tamil Nadu’da kamu çalışanları greve çıktı. Tamil Nadu Kamu Emekçileri  Sendikası’yla hükümet yetlilileri arasındaki görüşmelerin olumsuz sonuçlanması üzerine 200 bin işçi geçtiğimiz Çarşamba iş bıraktı. İşçiler yürüyüşler düzenledi. İşçiler, yeni emeklilik düzenlemesi ve merkezi hükümet çalışanlarıyla eşit ücret talep ediyor. 

Yine Tamil Nadu eyaletinde sözleşmeli çalışan ve günlük yevmiye alan 4 bin çöp toplama işçisi aylık maaş ve konut desteği için eylem yaptı. Günlük 4.34 dolar olan yevmiyelerinin ödenmediğini açıklayan işçiler, aylık düzenli maaş istiyor. 

ÖZELLEŞTİRME KARŞITI DİRENİŞ SÜRÜYOR

Pakistan’da havayolu çalışanlarının özelleştirme karşıtı mücadelesi sürerken, Sindh bölgesi sağlık çalışanları da sağlıkta özelleştirmeye karşı eylemler başlattı. Bölgede 200 sağlık kurumunun özelleştirmesi planlanıyor. Pakistan Paramedikal Çalışanları Derneği (PPSA) konuyla ilgili çeşitli eylemler yapıyor. 

İNŞAAT İŞÇİLERİ EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI İSTEDİ

Çin’de rezidans inşaatlarında çalışan göçmen işçiler, Hubei eyaletindeki hükümet binası önünde eylem yaparak yolu trafiğe kapattı. İşçiler ödenmeyen maaşlarını istedi. Özgür Asya Radyosu’na (RFA) göre, maaşları ödenmeyen binlerce işçi “beş kuruşsuz” kaldı, işçiler izin günlerinde yol paraları olmadığı için evlerine dahi gidemez duruma geldi. Radyoya konuşan işçiler, son birkaç aydır ücretlerin ödenmesi için ülke genelinde eylemlerle patronlara baskı yaptıklarını belirttiler. 

Hong Kong’ta da inşaat işçileri aynı gerekçeyle greve çıktı. 60 kadar işçi Hong Kong’un doğu bölgesinde bulunan inşaat alanında iş bırakarak yürüyüş yaptı. İşçiler, Tak Cheong İnşaat Şirketi’nden 1.5 aydır ödenmeyen ücretlerini istedi. 

FİLDİŞİ’DE PETROL İŞÇİLERİ EYLEMİ

Afrika ülkesi Fildişi Kıyıları’nda devletin petrol işletmelerinde çalışan kamu işçileri, işten atmalara karşı eylemler yapıyor. Petroci şirketinin “işgücünü yüzde 10 azaltma” kararına karşı yüzlerce işçi ay bayında üç günlük grev yaptı. En az 200 işçinin işten atılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Şirket günde 60 bin varil petrol üretiyor. 

TANZANYA’DA MADEN İŞÇİLERİ GREVE ÇIKTI

Tanzanya'da TanzaniteOne madencilik şirketi çalışanı maden işçileri, ocak ayı maaşları alamadıkları için iki günlük greve çıktı. Değerli taşların çıkarılmasında çalışan işçiler çalışma koşullarının kötülüğünden de şikayetçi. İşçiler şirketin dağıttığı içme suyunun dahi temiz olmadığını ve bu nedenle içme suyunu başka kentlerden getirtmek zorunda kaldıklarını belirtiyor.

LİMAN İŞÇİLERİNE ULUSLARARASI DESTEK

Uluslararası Nakliye İşçileri Federasyonu Luksemburg, Frankfurt ve Londra’da eylemler yaparak Polonya’nın Gdansk terminalinde çalışan Polonyalı liman işçilerinin mücadelesine destek verdi. Solidarnosc sendikası üyesi liman işçileri 30 aydır toplu iş sözleşmesi hakkı için mücadele veriyor. Liman patronları sendikalı işçileri işten atmakla da suçlanıyor. Avustralya merkezli Macquarie şirketinin Luxembourg, Frankfurt ve Londra’daki binaları önünde yapılan eylemlerde, liman işçilerin taleplerinin derhal kabul edilmesi istendi. 

KADIN İŞÇİLERİN BAYILDIĞI FABRİKA KAPATILDI 

Dünyanın ünlü tekstil markalarının üretildiği ancak markalardan çok insanlık dışı çalışma koşullarıyla ünlü Asya ülkesi Kamboçya’nın Kandal kentinde bulunan bir ayakkabı fabrikasında, iki günde 30 kadın işçi bayıldı. 

Yetkililer Or Sambath isimli fabrikanın havalandırma sisteminin yetersiz olduğunu açıklarken, fabrikayı 4 günlüğüne kapattı. Patron ise üretimin belirsiz bir tarihe kadar durudurulduğunu açıklayarak işçileri eve gönderdi. 

Kamboçya fabrikalarında bu tür durumlar oldukça sık yaşanıyor. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında da Kampong Speu kentinde bir tekstil fabrikasında 100 kadar işçi, iş için kullanılan kimyasallar nedeniyle bayılmıştı. Ülkede sadece 6 ayda 600 işçinin yetersiz havalandırma nedeniyle çalışırken baygınlık geçirdiği tespit edilmiş. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çocuk hastanesi mülteci bebeği korumaya aldı

SONRAKİ HABER

Suriye ordusu, Lazkiye'de 2 köyü daha kontrolü altına aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...