Sarıyıldız'dan uluslararası kuruluşlara Cizre çağrısı

Sarıyıldız'dan uluslararası kuruluşlara Cizre çağrısı

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, BM, Avrupa Konseyi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne Cizre'de operasyonların bittiği açıklamalarına rağmen yasağın işlenen "insanlık suçları"na ait delillerin karartılması için sürdürülüyor olmasına karşı acilen bir inceleme yapılması çağrısında bulundu.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nden Cizre'de operasyonların bittiği açıklanmış olmasına rağmen sokağa çıkma yasağının devam etmesi ve bu nedenle de delillerin karartılmasının önüne geçilmesi için uluslararası bir heyetin Cizre'de acilen incelemelerde bulunmasını talep etti. 

Sarıyıldız konuya dair Türkçe ve İngilizce olarak gönderdiği mektubunda, ilçede "terörle mücadele" adı altında hükümetin talimatı ve valilik kararıyla 14 Aralık 2015'te sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini hatırlatarak, Türkiye'nin kendi mevzuatlarıyla ve tarafı olduğu uluslararası sözleşmelere de aykırı olan sokağa çıkma yasağı nedeni ile sivil yurttaşların yaşam, sağlık, eğitim, ulaşım ve seyahat hakkı olmak üzere birçok hakkının gasp edildiğine dikkat çekti. 

'DEVLET GÜÇLERİ, CİZRE'DE İNSANLIK SUÇU İŞLİYOR'

Mektubunda "Devlet güçleri, Cizre'de insanlık suçu işlemektedir" ifadesini kullanan Sarıyıldız, "Sokağa çıkma yasakları boyunca insan hakları hukuku ihlal edildi. Hatta insancıl hukukun neredeyse bütün mekanizmaları yok sayıldı. Cizre'de sokağa çıkma yasağı adı altında uygulanan abluka da ilçe merkezinde devlet güvenlik güçlerince tanklar başta olmak üzere birçok ağır silah kullanıldı. Bazı iddialara göre kimyasal ve yakıcı silahlar da saldırılar esnasında kullanıldı. Yaşamını yitirenlerin birçoğunun yanarak can verdiği ve vücut bütünlüğünün bozulduğu otopsi bilgileri mevuttur" diye kaydetti. 

Sarıyıldız, 64 gündür devam eden sokağa çıkma yasağında kimliği tespit edilebilmiş 80, ayrıca henüz kimliği tespit edilemeyen 129 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, şu ifadeleri kullandı: "Ayrıca yüzlerce kişi de ateşli silahlara bağlı olarak yaralandı. Kurşun ve şarapnel parçaları ile yaralanan yurttaşlar günlerce hastaneye kaldırılmadı. Saldırılar nedeni ile yaralanan, evlere ve bodrumlara sığınmak zorunda kalan yurttaşların hastaneye kaldırılmasına "güvenlik" gerekçesi ile izin verilmedi. Yaralıların bulundukları evlere ve bodrumlara asker ve polislerce düzenlenen saldırılarda onlarca kişinin infaz edildiği ve yakıldığı kamuoyu tarafından da bilinmektedir. Cizre'de binlerce ev ve iş yeri devlet güçlerinin saldırıları sonucu yıkılıp tahrip edilirken, ilçenin alt yapısı da kullanılamaz hale geldi. Devletin sistemli saldırıları ve direkt yerleşim yerlerini hedef alması nedeni ile 100 bine yakın kişi yerleşim yerlerini terk etmek zorunda bırakıldı."

YASAK DELİLLERİN KARARTILMASI İÇİN SÜRDÜRÜLÜYOR

İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın 11 Şubat'ta Cizre'deki operasyonların bittiği ancak sokağa çıkma yasağının devam edeceğini yönündeki açıklamasını hatırlatan Sarıyıldız, mektubunda şu ifadelere ver verdi: "Sokağa çıkma yasağı, hiçbir operasyonel faaliyet olmamasına rağmen delilleri ortadan kaldırmak amacı ile devam ettirilmektedir. Yasak nedeni ile milletvekillerinin, insan hakları örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının ilçeye girişine izin verilmemektedir. Sokağa çıkma yasağı esnasında devlet tarafından kullanıldığı iddia edilen yakıcı ve kimyasal silahlara ait delillerin, suçu kanıtlayacak diğer önemli bulguların ortadan kaldırılacağı yönünde ciddi endişelerimiz bulunmaktadır. Bu nedenle henüz deliller ortadan kaldırılmadan ve karartılmadan Birleşmiş Milletlere bağlı bir heyetin Cizre'de acilen incelemelerde bulunmasını talep ediyoruz." (DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Şubat 2016 15:04
www.evrensel.net