17 Nisan 2012 09:42

NATO Bakanları toplantısına Afganistan damgasını vuracak

NATO Dışişleri ve Savunma Bakanları toplantıları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımlarıyla 18-19 Nisan günlerinde Brüksel’de yapılacak. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Savunma Bakanı Leon Panetta’nın da bulunacağı toplantılarda son günlerde Taliban saldırılarının, tüm d&u

NATO Bakanları toplantısına Afganistan damgasını vuracak

Paylaş

NATO Dışişleri ve Savunma Bakanları toplantıları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımlarıyla 18-19 Nisan günlerinde Brüksel’de yapılacak. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Savunma Bakanı Leon Panetta’nın da bulunacağı toplantılarda son günlerde Taliban saldırılarının, tüm dünyanın gözlerini çevirdiği Afganistan’ın başlıca gündem maddesini oluşturacağı ifade ediliyor.

Obama Yönetiminin evsahipliğinde Mayıs ayında Chicago’da yapılacak NATO Zirvesi’nin hazırlıklarının gözden geçirileceği toplantılarda, NATO’nun Afganistan için geçiş stratejisi”nin durumu, İttifakın caydırıcılık ve savunma yapısı, füze savunması ile NATO’nun küresel ortaklıkları gibi konular görüşülecek.

TOPLANTI PROGRAMI

NATO programına göre, Brüksel’de ilk olarak bu sabah Kuzey Atlantik Konseyi, Savunma Bakanları formatında toplanacak. Bunun ardından Dışişleri ve Savunma Bakanları ortak toplantısı gerçekleşecek. Akşam saatlerinde ise Dışişleri Bakanları, bir çalışma yemeğinde bir araya gelecek.

Yarın ise, NATO-Rusya Konseyi ve NATO’nun Afganistan’daki İSAF Harekatı’na katkıda bulunan NATO dışı ülkeler ile birer toplantı yapılacak. Brüksel’deki NATO toplantılarına katılan Bakanlar, mevkidaşlarıyla yoğun ikili temaslar gerçekleştirecek. Bu bağlamda Davutoğlu ve Yılmaz’ın ikili görüşmeler yapmaları öngörülüyor.

Gerek NATO Dışişleri Bakanları çalışma yemeğinde gerekse Türk Bakanlarının ikili temaslarında Suriye sorunu ve İstanbul’da İran ile “5+1” grubu arasında yapılan nükleer görüşmelerin gündeme geleceği belirtiliyor.

“SINIR İHLALİ” MESELESİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Suriye içinde ve sınırdaki durum ve Türkiye’ye sığınan Suriyeliler gibi konulara ilişkin mevkidaşlarına bilgi verirken, kısa bir süre önce Suriye güçlerinin Türkiye topraklarına ateş açması iddiası ile yaşanan “sınır ihlali” meselesi üzerinde durması bekleniyor. Ateş açma olayının ardından Başbakan Erdoğan’ın ziyaret ettiği Çin’de, NATO antlaşmasının 5. maddesine dikkat çekerek “NATO’nun 5. maddeye göre Türkiye’nin sınırlarını koruma görevi olduğunu” vurgulanmıştı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da, bu haftaki NATO toplantılarına dikkat çekerek “Türkiye sınırı boylarındaki her türlü güvenlik riski de tabii NATO gündeminde ele alınır. Bu NATO’nun bir Suriye müdahalesi gibi değil, Türkiye’nin sınırları ile ilgili, başka ülkelerin de sınırları ile ilgili durum olduğunda, aynı değerlendirme ve bilgilendirmeler yapılır” demişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Meclis darbeleri araştıracak

SONRAKİ HABER

'NASA Ay’da su üretmenin formülünü buldu' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa