13 Şubat 2016 15:02

Adana'da kadınlara keyfi gözaltı

Paylaş

Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi ve Kürt illerindeki katliamlara dikkat çekmek için İnönü Parkı’nda bir araya gelen KJA Adana koordinasyon üyesi kadınlar basın açıklamasının ardından gözaltına alındı. Her hafta Cumartesi günleri İnönü Parkı’nda toplanan KJA üyesi kadınlar bu hafta da basın açıklamasının hemen ardından keyfi kimlik kontrolüne tabi tutuldu. İki hafta önce olduğu gibi yanında kimliği olmayan 8 kadın kimlik tespiti bahanesiyle Yarbaşı Karakolu’na götürüldü.

SAVAŞ POLİTİKALARI KADIN BEDENİNE UZANIYOR

Yapılan eylemde kadınlar Öcalan’a özgürlük talep ederken, öz yönetim  talebi nedeniyle sürdürülen sokağa çıkma yasakları ve katliamlara tepki gösterdi. KJA adına basın açıklamasını Halime Kuş okudu. Kürtlere karşı yürütülen savaşın soykırımcı bir yaklaşımla Ortadoğu'da yürütülen savaşın bir yansıması olduğunu dile getiren Kuş, Ahmet Davutoğlu’nun Mardin’de düzenlenen “Master Planı” toplantısında açıkladığı maddelere tepki göstererek planın, “var olan coğrafyayı kimliksizleştirme ve kültürel soykırım yaratma” olduğunu söyledi.

Cizre’de bir kadının öldürüldükten sonra çıplak bedeninin teşhir edilmesinin yürütülen psikolojik savaşın boyutlarını gösterdiğini söyleyen Kuş, "Kadın direnişçilerin kıramadıkları iradeleri karşısında zavallı ve aciz düşen, çıplak beden üzerinden kirli savaş yürütenler görecekler ki kadın iradesi altında ezileceklerdir” dedi. Kadın bedenlerini teşhir etmenin, bodrum katlarında insanları yakmanın, katliamların faşizmin kırılma noktası olduğunu dile getiren Kuş “Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a karşı yürütülen komployu kınıyor, savaş güçlerinin hunharca katledişlerine karşı tüm devrimci, demokrat güçleri savaşa son vermeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tarsus'ta gergin atmosfer: 42 gözaltı, HDP temsilciliğine saldırı, Ülkü Ocakları yürüyüşü

SONRAKİ HABER

Kocaeli Üniversitesi barış isteyen akademisyenlere soruşturma açtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...