Syotify ile Youtube'u Spotify arayüzünde ücretsiz dinleyebilirsiniz

Syotify ile Youtube'u Spotify arayüzünde ücretsiz dinleyebilirsiniz

Müziksiz bir hayat düşünmek zor, pek çoğumuz hayatımızın her alanında müziğe yer veriyoruz. Kimimiz hala eski teknoloji ile müziği dinliyor olsak da dijital dünya bizlere yeni teknolojiler getiriyor. 1993 yılında MP3 uzantısının çıkması ile yaygınca kullanılmaya başlanan dijital müzik artık herkes istediği yerde istediği müziği sınırsızca dinleme özgürlüğü ile daha fazla hayatımızın içinde. Metroda, otobüste, ofiste, evde kısacası her yerde müzik dinleyebilme şansına sahibiz. Peki ya önce analog müzik olarak gramafon ve plaklar sonrasında bant teknolojisi ile kasetler, walkman derken CD’ler içine sıkıştırıp discman ve gelişmiş müzik setleri ile ilerleyen müzik teknolojisi şu an nerede? Artık neredeyse herkesin elinde bir akıllı telefon var. 4.5G kapımızda ve artık insanlar kota üstüne kota harcayarak video, müzik, resim gibi dijital içerikleri tüketiyorlar.

Müzik dinlemek isteyenlerin ise pek çok seçeneği var. Kimisi eski usül telefonlarını bir MP3 player gibi kullanıp kendi kütüphanelerini manuel yönetirken kimisi Spotify, Deezer gibi servislere aylık ücretler ödeyerek online müzik dinliyorlar. Dünyanın her yerinden milyonlarca müzik videosunu içinde barındıran Youtube da müzik dinleme pastasında oldukça büyük bir dilime sahip. Müzik dinlemek ya da video izlemek için herhangi bir ücret ödenmeyen Youtube, Vevo gibi lisanslı müzik kanalları üzerinden telif ödediği için her gün milyonlarca görüntülenme alıyor, hatta Youtube’un en fazla ve en tekrarlı izlenen kategorisinin müzik kanalları olduğunu söyleyebiliriz. Ama elbette Youtube bir video servisi olduğu için Spotify gibi müziğe endekslenmiş fonksiyonları mevcut değil ve pek çok eksikleri de mevcut durumda.

Peki ya Youtube’u Spotify gibi bir arayüzden dinleyebilseydik?

Syotify bunu başarmış durumda. Youtube ve Spotify’ın resmi API kütüphaneleri ile iki devi birleştiren bu servisin ismindeki Y harfi Youtube’u, geri kalanı ise Spotify’ı temsil ediyor. Siteyi ziyaret ettiğinizde Spotify’a oldukça benzer bir arayüz ile karşılaşıyorsunuz. Kendilerini anlattıkları sayfada hiçbir datayı kendileri host etmeden doğrudan Yotube embed kod ile sunduklarını, Spotify’ın sağladığı API ile tüm müzik bilgilerini çekip Youtube içinde aradıklarını belirtiyorlar. Bu, basit gözüken ama güzel bir şekilde sunulan mantık ile kendi müzik listelerinizi oluşturabiliyorsunuz, benzer şarkıları bulabiliyorken sanatçı radyosu seçeneği ile benzer müzikleri keşfedebiliyor hatta Spotify’da olmayan müzik videolarını izleyebiliyorsunuz. Müzik dinlemek için üye olmanız dahi gerekmezken, eğer basit birkaç bilgi ile üyelik hesabınızı oluşturursanız kendi müzik listelerinizi oluşturabiliyor ve bunları arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. HTML5 destekli mobil tarayıcılar sayesinde akıllı telefonlardan da dinlenebilen Syotify müzik severler için güzel bir alternatif oluşturuyor.

Youtube ve Spotify, API erişimini kapatmadıkça yayın yapacağını belirten Syotify üzerinden Ahmet Aslan’ın Minnet Eylemem şarkısı ile incelememizi tamamlayalım. (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Şubat 2016 21:10
www.evrensel.net