Fabrika fabrika örgütlenmeliyiz

Fabrika fabrika örgütlenmeliyiz

Çorlu’da değişik sektörlerden işçiler bir araya geldi, sorunlarını ve çözüm yollarını tartışarak işçilerin en geniş birlik ve mücadelesini örgütlemek için kurultay gerçekleştirdi. Deri-İş Sendikası toplantı salonunda gerçekleştirilen kurultaya başta tekstil, metal, plastik olmak üzere top

Haci Güneş

Çorlu’da değişik sektörlerden işçiler bir araya geldi, sorunlarını ve çözüm yollarını tartışarak işçilerin en geniş birlik ve mücadelesini örgütlemek için kurultay gerçekleştirdi. Deri-İş Sendikası toplantı salonunda gerçekleştirilen kurultaya başta tekstil, metal, plastik olmak üzere toplam on dört fabrikadan işçiler katıldı. İşçilere yönelik saldırılara dur demek için işçi kurultayının örgütlenmesini iki aydır sürdüren işçiler, çok sayıda hazırlık toplantısıyla kurultaya hazırlanmıştı.
1998 yılında Çorlu’ya gelip çalışmaya başladığını belirten Naz Örme fabrikasından bir işçi, “O zamanlar dört ikramiye vardı, sosyal haklar vardı, aldığımız ücret azdı ama yetiyordu, şimdi ise hiçbir sosyal hak kalmadığı gibi aldığımız ücret ancak kira ve faturalara yetiyor” dedi. Kendi fabrikalarında patronun yapması gereken sağlık kontrollerinin parasının işçiden kesildiğini dile getiren işçi, patronların gözünün işçinin cebinde olduğunu kaydetti.

LÜKS BİNA YAPIP DEPODA YAŞIYORLAR

İşçinin ekmeğinin sürekli küçüldüğünü belirten bir inşaat işçisi kendilerinin sezonluk çalışmak için Çorlu’ya geldiklerini, lüks binalar yaptıklarını ama onlarca arkadaşları ile birlikte pis kokular içinde olan bir depoda yaşadıklarını dile getirdi. İşçilerin sorunlarının çözülmesi için mutlaka birleşmeleri ve bu tip etkinlikleri devam ettirmeleri gerektiğini dile getiren işçi, bundan sonra bu çalışmanın içinde olacağını belirtti. Hiçbir sosyal güvencelerinin olmadığını belirten diğer inşaat işçisi ise çoğu zaman ücretlerini bile almadan çalıştıklarını ve sürekli iş kazaları ile karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi. Sistem Metal fabrikasında çalıştığını belirten bir işçi ise fabrikanın sürekli büyüdüğünü, patronun on yıl ödemesiz yirmi trilyon kredi aldığını, hükümetlerin işçilerin sorunlarına kayıtsız kalırken patronlara sürekli krediler açarak büyümelerini sağladığını söyledi.

ÜÇ YIL ZAM YOK

Boyteks Üçler fabrikasında kısa süre önce on iki saatten sekiz saate dönerken ücretlerin 900 ila 970 lira arasında belirlendiğini ama patronun 2014 yılına kadar ücretlere zam yapmayacağını söylemesine işçilerin örgütsüz oluşları sebebiyle ses çıkaramadığını belirten işçiler, bu tip toplantıların sürekli yapılarak daha da büyümek gerektiğini dile getirdi.

Kendinin 13-14 yıldır işçi olduğunu belirten Boyteks işçisi ilk işe başladığında 300 lira ücret aldığını şimdi 900 lira almasına rağmen hiçbir şeyin değişmediğini ama çalıştığı bütün fabrikaların büyüdüğünü belirtti.

FABRİKA FABRİKA ÖRGÜTLENMELİ

Daha önce sendikalı olduklarını ama zaman içinde sendikanın tasfiye edilmesinden dolayı çok hak kaybettiklerini belirten Gülle Tekstil işçileri ise yeniden sendikalaşmak istiyor. İkramiyelerinin maaşlara eklendiğini, ücretlerinin bankaya yatırılıp ikramiyelerini elden aldıklarını belirten işçiler, zaman içinde asgari ücrete zam yapıldıkça bankaya yatan paranın arttığını ama elden aldıkları paranın sürekli küçüldüğünü belirterek, yıllardır aynı ücrete çalıştıklarını söyledi. Sorunların büyümesinden dolayı tekrar sendikalaşmak istediklerini söyleyen Gülle işçileri, Çorlu düzeyinde birliğin sağlanması için fabrika fabrika örgütlenmek gerektiğini belirtiyor.

1 MAYIS’TA BİRLİĞİ BÜYÜTMELİYİZ

Kurultayda yaklaşan 1 Mayıs’ı da tartışan işçiler sendikaların 1 Mayıs’ı mutlaka Çorlu’da kutlaması gerektiğini ifade etti.
1 Mayıs konusunda söz alan işçilerin neredeyse tümü örgütsüz işçilerin de katılabilmesi için sendikaların mutlaka Çorlu’da kutlama yapması gerektiğini dile getirdi. Daha önce izin alabilen çok az işçinin Lüleburgaz ve diğer yerlere gittiğini, Salı gününe denk gelen 1 Mayıs’ta patronların işçileri zorunlu mesai ile çalıştırabileceklerini ama Çorlu’da uygun bir saatte yapılacak 1 Mayıs mitingine vardiya durumuna göre katılabileceklerini dile getiren işçiler, bunun çalışmasının daha kolay olduğunu, böylece daha çok işçinin 1 Mayıs’ta talepleri için birleşebileceklerini belirtti. (Çorlu/EVRENSEL)

www.evrensel.net