17 Nisan 2012 13:11

Zorunlu mesaiye kalmama işten atılma sebebi

Niğde’de Ultaş Entegre İplik fabrikası işçilere zorunlu mesai dayatıyor. Zorunlu mesai yapmak istemeyen işçilerin ise işine son veriliyor. İşten atmaların devam ettiği fabrikada yaşanılan işten atmalara bir yenisi daha eklendi. İşten atılan İsmail Arslan, tepkilerini dile getirerek fabrikadaki çalışma koşullarından bahsetti.Arslan, fabrikad

Zorunlu mesaiye kalmama işten atılma sebebi

Paylaş
Şahin Kaya

Niğde’de Ultaş Entegre İplik fabrikası işçilere zorunlu mesai dayatıyor. Zorunlu mesai yapmak istemeyen işçilerin ise işine son veriliyor. İşten atmaların devam ettiği fabrikada yaşanılan işten atmalara bir yenisi daha eklendi. İşten atılan İsmail Arslan, tepkilerini dile getirerek fabrikadaki çalışma koşullarından bahsetti.

Arslan, fabrikada işçilerin sürekli olarak mesaiye kalmaya zorlandığını belirterek, “Fabrikada usta tarafından mesaiye kalmam söylendi, işim olduğunu söyleyerek kalmak istemeyince usta ‘yarın sabah gelme’ dedi ve işletme şefi bunu onayladı” diye konuştu.

TAZMİNAT VERMEMEK İÇİN

İşletme şefi tarafından mesaiye kalmak istemeyen işçilerin “Siz gidersiniz başkası gelir fabrika işçisiz kalmaz” diyerek tehdit edildiğini söyleyen Arslan, fabrikada bir yılını doldurmasına 23 gün kala bu şekilde işten atılmasına anlam veremediğini, işletmenin kendisini tazminatını ödememek için işten attığından şüphelendiğini söyledi. Bu tür olayların fabrikada daha önce de yaşandığını söyleyen Arslan, yıllık iznini doldurmasına 4 gün kala işten atılan işçiler olduğunu söyledi. Fabrikada çalışma koşularından bahseden Arslan, fabrikaya özellikle askerliğini yapmamış genç işçilerin alındığını, bunun nedeninin ise yasal olarak 18 yaşını doldurmamış işçilerin sigorta priminin yarısını devletin karşılaması olduğunu kaydetti.

Fabrikada çalışma koşullarının ağır olduğunu, işçi sağlığına önem verilmediğini söyleyen Arslan, fabrikadaki yoğun tozdan dolayı işçilerin toz yutarak hastalandığını söyledi.

Fabrikada çalışan bir kadın işçi ise yaşadığı sıkıntıları şöyle dile getirdi: “Makinelerin arasında 12-8 vardiyasında 8 saat çalışmamıza rağmen mesai bitiminde terden sırılsıklam oluyoruz, buna rağmen usta ve işletme şefleri tarafından 12-8 vardiyasının hemen ardından 8-4 vardiyasına da kalmamızı istiyorlar. Fabrikaya sürekli işçi alınıp çıkarılıyor bu durum tüm fabrikayı etkiliyor. Yeni alınan işçiler hemen vardiyalara dağıtılıyor. İşi bilmedikleri için biz 2 kat daha fazla çalışıyoruz, onların yükü bizim omuzlarımıza biniyor. Maskesiz çalıştığımız için sürekli hastalanıyoruz. Çalıştığım bölümde yoğun toz oluyor sabah kalktığımda gözlerim yanıyor.” (Niğde/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İşşizliğe karşı, barış ve adalet için 1 Mayıs’a

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa