Akbank Kısa Film Yarışmasında öneleme sonuçları belli oldu

Akbank Kısa Film Yarışmasında öneleme sonuçları belli oldu

Bu yıl 12.si düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Yarışması ön eleme sonuçları açıklandı

12. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında düzenlenen 'Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Yarışması' ön eleme sonuçları açıklandı. Türkiye’de kısa film alanında etkin bir platform oluşturan ve bu yıl 7-17 Mart arasında düzenlenecek olan Festival’in yarışma bölümüne 44 ülkeden toplam 822 film başvurdu.

Oyuncu Görkem Yeltan, Görüntü Yönetmeni Ferhat Öçmen ve Yönetmen Selim Evci’den oluşan yarışma ön eleme jüri kurulunun değerlendirmesi sonucu; 'Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü'ne katılan eserler arasından 14 film ve 'Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü' başvuruları arasından seçilen 14 film “En İyi Film Ödülü” için yarışmaya hak kazandı. Yarışmaya başvuran aday yapımlar arasından 61 kısa film ise Festival’in “Perspektif” bölümünde gösterilecek.

28 ÜLKEDEN TOPLAM 104 FİLM SEYİRCİYLE BULUŞACAK

Ön elemeyi geçen Ulusal Yarışma Festival Kısaları adayları, Oyuncu Rüçhan Çalışkur, Yönetmen Onur Ünlü, Müzisyen Murat Evgin, Yönetmen Mustafa Kara, Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü Ana Jüri Üyeleri; Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü adayları ise Kurgu Yönetmeni Mastaneh Mohajer, Saraybosna Film Festivali Programcısı Elma Tataragic, Oyuncu Nesrin Cavadzade, Yapımcı Carter Pilcher, Akbank Sanat Müdürü Derya  Bigalı’nın yer aldığı Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü Ana Jüri Üyeleri tarafından değerlendirilecek. Ulusal ve Uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, 12. Akbank Kısa Film Festivali’nin ardından 'Ödüllü Filmler Üniversitelerde' etkinliği kapsamında; Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversite kampüslerinde gösterilecek. 
12. Akbank Kısa Film Festivali’nin “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif” ve “Özel Gösterim” bölümlerinde toplam 28 ülkeden toplam 104 film seyirciyle buluşacak. 

12. AKBANK  KISA FİLM FESTİVALİ ÖN ELEME SONUÇLARI

“Ulusal Yarışma Festival Kısaları” Adayları:
 
1.    Günah -  Gülistan Acet - Türkiye

2.    Salı -  Ziya Demirel - Türkiye

3.    Gri Bölge -  Derya Durmaz - Türkiye

4.    Rodi - Emre Sert,Gözde Yetişkin - Türkiye

5.    Bir Hediye - Muhammed Seyyid Yıldız - Türkiye

6.    Orman - Onur Saylak, Doğu Akal - Türkiye

7.    Altın Vuruş - Gökalp Gönen - Türkiye

8.    Hüvelbaki - Süleyman Arslan - Türkiye

9.    Godesbana - Nursena Şimşek - Türkiye

10.  İpler - Gökçe Pehlivanoğlu - Türkiye

11.  Su Birikintisi -  Serdar Yılmaz - Türkiye

12.  Karadeniz - Ulaş Karaoğlu - Türkiye

13.  Merkür - Melis Balcı, Ege Okal - Türkiye

14.  Hurşit - Selcen Yılmazoğlu - Türkiye

“Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü” Adayları:

1.    Maman (s) - Maimouna Doucoure - Fransa

2.    Belladonna -  Dubravka Turić - Hırvatistan

3.    Provas, Exorcismos - Susana Nobre - Portekiz

4.    Picnic - Jure Pavlović - Hırvatistan

5.    Ave Maria - Basil Khalil - Fransa, Almanya, Filistin

6.    Melodrama - Cayetana H. Cuyas, Cris Noda - İspanya

7.    Dissonance - Till Nowak - Almanya

8.    The Translator -  Emre Kayiş - Türkiye, İngiltere

9.    La Voce -  David Uloth - Kanada

10.  A Matter of Will -  Dusan Kasalica - Montenegro

11.  Love Comes Later - Sonejuhi Sinha - Hindistan, ABD

12.  Everything Will Be Okay - Patrick Vollrath - Almanya, Avusturya

13.  I See a Darkness -  Jasmin Baumgartner - Avusturya

14.  Daewit - David Jansen - Almanya

“Perspektif Bölümü” Filmleri:

1.     Golden -  Kai Stänicke - Almanya

2.     Circle - Alexander Heringer - Almanya

3.     Hide and Seek - David Munoz - İspanya

4.     Köprü - Cansu Boğuşlu - Türkiye, Polonya

5.     Driven - Johannes Bachmann - İsviçre

6.     El Abrazo - Inaki Sanchez Arrieta - İspanya

7.     The Seventh Day - Bita Elahian - İran

8.     Paul - Victor van Vloten, Robert van Wingerden - Hollanda

9.     Zilan - Mehmet Mahsum Akyel - Türkiye

10.  Junilyn Has - Carlo Francisco Manatad - Filipinler

11.  Ret - Demet Sever - Türkiye

12.  Ghost of OT301 - Makino Takashi – Japonya

13.  Les Vies Qui Nous Restent - Luiza Cocora - Kanada

14.  Acid - Mojgan Bayat - İran

15.  Çocuk - Aytaç Uzun – Türkiye

16.  Dumrakatak - Mert Edis - Türkiye

17.  Ihr Sohn - Katharina Woll - Almanya

18.  Theme Park - Risto-Pekka Blom - Finlandiya

19.  Uçurtma - Serdal Altun - Türkiye

20.  Yoğurt - Tahsin Özmen - Türkiye

21.  O Som Da Casa - Maxime Kathari - Fransa

22.  Last Train Home -  Ansgar Glatt - Almanya

23.  The Pain - Ali Asgari - Fransa

24.  Gelecek - Sinan Kesova - Türkiye

25.  6 Cup Chai - Laila Kahn - Hindistan

26.  The Society - Osama Rasheed - Irak, Almanya,

27.  A Like - Daniel Martinez Lara, Rafa Cano Méndez – İspanya

28.  Masiyet - Barış Alp - Türkiye

29.  Leidi - Simon Mesa Soto - Kolombiya

30.  Kuyu - Selman Nacar - Türkiye

31.  Blue Tonerre - Jean-Marc E. Roy, Philippe David Gagné - Kanada

32.  Karakia The Resetting Ceremony - Sasha Huber - Finlandiya, Yeni Zelanda

33.  Huzurevi - Ahmet Toklu - Türkiye

34.  Zéro M2 - Matthieu Landour - Fransa

35.  Boogieman - Jan Bonny - Almanya

36.  Hafsa - Emre Karapınar - Türkiye

37.  Hope City - Thomas Baricevic - Avustralya

38.  On avait dit qu'on irait jusqu'en haut - Tizian Büchi - İsviçre

39.  Unary - Louis Avillés Baguero - İspanya

40.  Çalıntı Anılar - Selin Karlı - Türkiye

41.  Natural Attraction - Marc Zimmermann - Almanya

42.  Three Dalmathians - Ingrid Stenersen - Norveç

43.  Ali Değil Ari Komutanım - Deniz Özden - Türkiye

44.  Basur - Nehir Tuna - Türkiye

45.  Nuestro Mar - Eileen Hofer - İsviçre

46.  It All Has Its Time - Oscar Santamaria, Marine Discazeaux - İspanya

47.  Totem - Marte Vold - Norveç

48.  İmece Evi - Yahya Ercan - Türkiye

49.  Beyaz - Yeşim Coşkun - Türkiye

50.  Am Fenster - Tim Ellrich, Leonhard Kaufmann - Almanya

51.  Luz - Jacqueline Lentzou - Yunanistan

52.  Gleichgewicht - Bernhard Wenger - Avusturya

53.  Kameralı Çocuk - İbrahim Yeşilbaş - Türkiye

54.  Gelya -  Ksenia Zueva - Rusya

55.  Mucize Aynalar - Metehan Şereflioğlu - Türkiye

56.  Suspendu - Elie Grappe - İsviçre, Fransa

57.  Who Am I After Your Exile in Me - Marc Ruchmann - Fransa

58.  Afrotürk - Betül Usta - Türkiye

59.  Azad - Yakup Tekintangaç - Türkiye

60.  Transit Game - Anna Fahr - Kanada, ABD, Lübnan

61.  Someone Who Isn’t Me - Jenna Collins - İngiltere (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net