Tüm Bel-Sen: Yıllardır sarı sendikalar eliyle ellerimizden alınan ek ücretlere kavuştuk

Tüm Bel-Sen: Yıllardır sarı sendikalar eliyle ellerimizden alınan ek ücretlere kavuştuk

Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi, Kocaeli İdare Mahkemesi’ne açmış olduğu davayı kazandıklarını, ülke genelinde 42 bin sözleşmeli memurun 860 TL brüt ek ücret alabileceğini açıkladı. 

Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi’nde yapılan açıklamada konuşan Şube Başkanı Erdal Karakuş, “Kocaeli Şehir Tiyatroları özelinde sanat emekçisi arkadaşlarımız adına açılan davalarımızda adalet bizler açısından tarihi bir karar verdi. Bu karara göre ‘Yerel Yönetimler, Sosyal Denge Sözleşmesi ödemesi yaparken (860 TL Brüt Ek Ücret) personel arasında ayrımcılık yapamaz’ denmektedir. İşte bu karar Türkiye genelinde asli kadroya denk çalışan 28.000 ve ek-protokol ile işe alınan 14.000 emekçi olmak üzere toplamda 42.000 çalışan için bağlayıcıdır” ifadelerini kullandı.

‘SÖZLEŞMELİ ÇALIŞMAK KÖLELİKTİR’

Yerel yönetimlerde bulunan 657’e esas kadrolarının tümünün eşit haklara sahip olmasını savunduklarını aktaran Karakuş, Memur-Sen’de bağlı Bem-Bir-Sen’in ve özellikle AKP’li belediyelerin bunun tam tersini yaptığını belirtti. Sözleşmeli çalışmanın kölelik olduğunu, esas olanın kadrolu ve güvenceli çalışmak olduğunu ifade eden Karakuş, “Bilindiği gibi yerel yönetimlerde çalışan memurlar, yıllardır gerek özlük hakları, gerekse ücret seviyesi olarak en alt kademe maaş alan kesimler olarak öne çıkmıştır. Öte yandan elimizde evraklı kanıtlı olduğu gibi Bem-Bir-Sen özellikle AKP’li Belediyeler ile imzaladığı Sosyal Denge Sözleşmelerinde ‘Sözleşmeli çalışanlar bu ücreti alamaz’ şeklinde bir ibare dahi koymuştur” dedi.

‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’

Sözleşmeli ve güvencesiz çalışan tüm emekçiler için mücadelelerinin devam edeceğini aktaran Karakuş, “Bizler Tüm Bel-Sen olarak ülkemizdeki emekçilerin tümünün bu gerçekleri görmesini talep ediyoruz. Bu kadrolarda çalışan tüm emekçiler bulundukları yerlerde sendikamıza üye olarak bu hukuksal haklarını kullanmak için başvuruda bulunabilir ve yıllardır sarı sendikalar eli ile ellerinden alınan ücretlerine kavuşabilirler” ifadelerini kullandı. (Kocaeli/EVRENSEL)

www.evrensel.net