11 Şubat 2016 14:12

Erdoğan'dan mülteci tehdidi: Kapıları açar 'hadi hayırlı yolculuklar' deriz

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB yetkilileri ile yaptıkları görüşme tutanaklarının servis edilerek, kendilerine saldırılmak istendiğini öne sürerek, “Edirne’den insanları otobüslere bindirdik, tekrar geri çevirdik. Ama bir olur, iki olur. Ondan sonra da kusura bakmayın, biz de kapıları açarız ‘hadi hayırlı yolculuklar’ deriz." dedi.

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu’nun (TÜGİK) Ankara’da bir otelde yapılan Mali Genel Kurulu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, göç akınının en büyük sebebinin Rusya'nın ve Esed'in saldırıları olduğunu söyledi. AB yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerin tutanaklarının servis edilerek, kendilerine saldırılmak istendiğini söyleyen Erdoğan şöyle seslendi: “Bize bir kereliğine vereceğiniz 3 milyar Euro, bütçemize değildir, mültecileredir. Bunun bu olaylar devam ettiği sürece devamı gerek. 
Biz şu ana kadar sizden para gelecek diye 9 milyar doları harcamadık. O bizim misafirperverliğimizin bir gereğiyle biz bunu yaptık. Ve biz bunlarla da yıkılmadık, bundan sonra da yıkılmayız. Bundan sonra da bunu yapmaya devam ederiz. Bizim özelliğimiz bu. Edirne’den insanları otobüslere bindirdik, tekrar geri çevirdik. Ama bir olur, iki olur. Ondan sonra da kusura bakmayın biz de kapıları açarız ‘hadi hayırlı yolculuklar’ deriz. Bunu söyledik. Beyefendiler bundan rahatsız olmuşlar. Son olarak Pir Sultan Abdal gibi diyorum ki, ‘Koyun beni hak aşkına yanayım, dönen dönsün ben dönmezem yolumdan. Yolumdan dönüp mahrum mu kalayım, dönün dönsün ben dönmezem yolumdan.”

‘OTOBÜSLER, UÇAKLAR BOŞUNA DURMUYOR’

Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in tavrına da, “Bu Birleşmiş Milletler Teşkilatı bu iş için kurulmadı, 'kapıyı aç.' Dünyadaki diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayısı ne kadar? Bazıları 100 tane almış, öbürü 300 tane, 500 tane, bin tane. Bizim alnımızda enayi yazmıyor kusura bakmayın. Biz bir yere kadar sabır sabır sabır, ondan sonra da gereği neyse bunu yaparız. Herhalde otobüsler, uçaklar boşuna durmuyor. Gereği neyse bundan sonra o yapılacak. Bu nasihati verenler, Birleşmiş Milletler'in diğer üyesi ülkelere de bir nasihat versinler de buradan çıkan bu mültecileri o ülkelere de gönderelim." tepkisini gösterdi.

Daha önce ABD'ye "Bizden mi PYD'den mi yanasın" sorusunu yönelten Erdoğan, "PYD'yi terörist olarak görmüyoruz" cevapları üzerinden tepkisini sürdürerek, "PYD'yi PKK'dan ayrı görmeyecek kadar maalesef gözleri kapalı olanları görüyoruz. Kalkıp kendi uluslararası güvenlik elemanına Kobanê'de plaket veriyorlar. Buna rağmen hâlâ PYD'yi, YPG'yi 'Terör örgütü değil' diye değerlendiriyorlar. Bütün bu gerçekler ortadayken Türkiye'ye uluslararası yükümlülüklerini hatırlatmak, açık söylüyorum iki yüzlülüktür" diye konuştu. 

Suriye'ye yönelik "Suriye toprakları içerisinde uçuşa yasak güvenli bölge terörden arındırılmış bölge kurulmadan bu sorun giderilemez" diyerek, bu yönlü taleplerini yeniden dile getiren Erdoğan, "Hem Rusya'nın Esed'in saldırılarına bir şey demeyecek hem de Türkiye'ye kalkıp çağrı yapacaksınız. Görevini yerine getirmeyen, mağdurun değil zalimin yanında yer alan kurum kendi sonunu hazırlıyor demektir" sözleriyle mesajlarını sürdürdü. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Özgecan Aslan katledileli 1 yıl oldu

SONRAKİ HABER

Ordu Çevre Derneği: Taş ocağı tarafından oyulan Kurul Kalesi'ne sahip çıkalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa