11 Şubat 2016 13:18

YPG/YPJ ve Ceyşül Suvar güçleri Ming Askeri Hava Üssü’nü ele geçirdi

YPG/YPJ ve Ceyşül Suvar Güçleri, Ming Askeri Hava Üssü, Ming, Merinaz, Elqemiya ve Kefer Entuwan köylerini ele geçirdi.

Paylaş

YPG/YPJ ve Ceyşül Suvar (Devrimviler Ordusu) Güçleri ile el Nusra, Ahraru'ş Şam ve MİT destekli Sultan Murat Tugayı arasında Efrîn-Şehba hattında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Sabah saatlerine kadar süren çatışmalar sonucunda Ming Askeri Hava Üssü ve Ming köyü ele geçirildi.

Askeri hava üssü ve Ming köyünden kaçan cihatçıların sığındığı Merinaz ve Elqemiya köylerini de ele geçiren YPG/YPJ ve Ceyşül Suvar güçleri, son olarak Tel Rifat ile Ming Hava Üssü arasında kalan Kefer Entuwan köyünü kontrolüne aldı.

HAVA ÜSSÜNÜN STRATEJİK ÖNEMİ

Azez kasabasına bağlı olan Ming Hava Üssü Halep ile Azez arasında, Halep’e 35 km, Türkiye sınırına ise sadece 15 km. uzaklıkta bulunuyor. Halep’in kuzeyindeki en önemli askeri üslerden biri olarak kabul ediliyor.

Hava üssünün genişliği 8 km’yi buluyor. Suriye devletinin kontrolündeyken çok sayıda helikopter bu hava üssünde konumlanmaktaydı. Kuveyris, el Cire askeri ve sivil hava üssü ve Halep merkezindeki sivil ve askeri üsleriyle birlikte Halep bölgesindeki dördüncü havaalanı. En büyük önemi de cihatçıların Azez-Halep arasındaki geçiş ve takviye güç yolu olması. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Aylan Kurdi davası başladı

SONRAKİ HABER

DİSK Başkanı Beko ve uluslararası sendikacı temsilcileri ‘Umut Nöbeti’ tuttu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...