10 Şubat 2016 20:25

‘Osmanlı hırsları 11 milyon insanı yerinden etti’

Paylaş

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Buteyna Şaban, Reuters ajansının sorularını yanıtladı. Butyena Şaban, beş yıldır devam eden Suriye krizinde diplomatik yollardan çözüm bulunabileceğine inanmadığını vurguladı ve ateşkes önerilerinin “Terörizme son vermek istemeyen” cihatçıları kurtarmak isteyen devletlerden geldiğini söyledi. AKP’nin çözümün bir parçası olamayacağını belirten Şaban aynı zamanda da, yürüttükleri askeri hamlenin hedefinin Halep’i almak ve “Türkiye ile sınır hattının güvenliğini sağlamak” olduğunu söyledi.

‘TÜRKİYE SAVAŞIN ANA SEBEBİ’

Şaban, Şam’ın Halep operasyonlardaki ana hedefini de “Türkiye ile sınırlarımızı kontrol edebilmek, çünkü Türkiye teröristlerin ana kaynağı ve ana geçiş noktası” diye açıkladı.

Buteyna Şaban Türkiye’nin mülteci krizini Avrupa ülkelerine şantaj yapmak için kullandığını da söyledi.  Şaban Ankara’nın ‘Osmanlı hırslarının’, 11 milyon insanı evinden yurdundan eden ve 250 bin kişinin ölümüne yol açan savaşın ana sebebi olduğunu kaydetti. Esad’ın danışmanı Şaban, “Kuzeydeki operasyonun sınırlarımızı kontrol altına alana ve Türkiye’nin krizin başından bu yana Suriye’ye göndermek için çalıştığı teröristleri durdurana kadar devam etmesini umuyoruz” diye konuştu.

SURİYE ORDUSU İLERLİYOR

Suriye ordusu ve müttefikleri son haftalarda Lazkiye ile kuzeyde Türkiye’ye sınırı olan Halep ve güneyde Ürdün’e sınırı olan Dera vilayetlerinde çatışarak ilerlemeler kaydettiler. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Lavrov: Kara operasyonuna ABD izin vermez

SONRAKİ HABER

İzmir'de Ankara Katliamı protestosuna polis saldırdı: 16 gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...