Barış Bloku: Cizre’de cinayet işlendi, sorumlular yargılansın

Barış Bloku: Cizre’de cinayet işlendi, sorumlular yargılansın

Barış Bloku, iki haftayı aşkın bir süredir Cizre’de bir bodrumdan tedavileri için ayrılmalarına izin verilmeyen yaralıların öldürülmesi, bölgede Kürtlere uygulanan şiddetin dozunun zirveye ulaştığının göstergesi olduğunu belirterek, “Savunmasız, yaralı insanlar hastaneye götürülmek için beklerken öldürülmüşlerdir: Bu bir cinayettir” dedi. 

“Cizre’de cinayet işlendi, sorumlular yargılansın” başlıklı bir yazılı açıklama yapan Barış Bloku, Cizre’de yaşanan vahşetin tekrarlanmasını sağlayacak iklim sürdüğü sürece Türkiye’de barış içinde kardeşçe yaşama koşullarının kurulamayacağı endişesi taşındığına dikkat çekti.  

CİZRE’DE NE OLDUĞU AÇIKLANSIN?

Basına yansıyan fotoğraflardaki yanık görüntülerinin bir an önce açıklanmasını, kimyasal silah kullanıldığı yolundaki iddialara yanıt verilmesini isteyen Barış Bloku, şöyle dedi: “Yerel halktan gelen bilgilere göre bodrumda herhangi bir silahlı çatışmanın yaşanmaması bu iddiaların altını kalınca çizmektedir. Sokağa çıkma yasakları derhal sona erdirilsin, sivil halka yapılan baskılara son verilsin ve barışı tesis etmek üzere çözüm-müzakere sürecine geri dönülsün. Ama önce Cizre’de ne olduğu açıklanmalı; sorumlular yargılanmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Barış BlokuCizre