10 Şubat 2016 17:02

Aldığın ücreti kimseye söyleme!

Paylaş

Ahmet AKARSU
Kayseri

Kayseri OSB’de bulunan Dener Makine patronu, asgari ücret artışı sonrası işçileri bölecek bir uygulamaya imza attı. Duvarlara asılan yazılarda işçilerden aldıkları ücretleri diğer işçilerle paylaşmamaları istendi. Yazıda, paylaşan işçilerin ise işten atılacağı bildirildi. 

‘Ücret bilgi paylaşımı’ başlıklı yazıda “Çalışanlar için ücret bilgisinin sır olarak kalması gerekmekte olup, çalışanlar arasında paylaşılması şirketimizde kesinlikte yasaktır. Aksi tespit edildiğinde cezai müeyyide hakkı saklıdır” dendi. 

Asgari ücret artışı sonrası yapılacak zammın bu ay bordrolara yansıyacağına dikkat çeken bir işçi “Ak koyun, kara koyun iki gün içerisinde belli olacak. Maaşlara ne kadar zam yapılmış, iki gün içerisinde göreceğiz. Asılan duyuruda aldığın maaşı kimseye söyleme, eğer söylersen kovarız seni deniyor. Siz vermiyor musunuz bizim maaşlarımızı işçilerin kendi arasında konuşmasında ne sakınca var” diye tepki gösterdi. 

Başka bir işçi ise şunları söyledi: “Asılan kağıtta kimseye söyleme denilmesi haksızlık mı yapılacak sorusunu akla getiriyor. Ama ne olursa olsun, ücretlerde yapılacak haksızlık işçileri bölmemeli, işçiler arasında huzursuzluğa neden olmamalıdır. Ekmeğimiz için gereken ne varsa yapacağız.” 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Elektrik faturalarındaki kandırmaca Meclis gündeminde

SONRAKİ HABER

Davutoğlu: Kandil'e dönük aldığımız tedbirler neyse Suriye'de de aynı tedbirleri alırız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...