Deva’da sendikalı 4 işçi atıldı

Deva’da sendikalı 4 işçi atıldı

Türkiye’nin en eski jenerik ilaç üreticisi ve jenerik ilaç sektöründe Türkiye’nin 5. büyük firması olan Deva Holding’in sendikal faaliyet yürüttükleri için 4 işçiyi işten çıkardığı bildirildi.Petrol-İş Sendikası, Tekirdağ-Çerkezköy ve Kocaeli-Kartepe fabrikalarında

Türkiye’nin en eski jenerik ilaç üreticisi ve jenerik ilaç sektöründe Türkiye’nin 5. büyük firması olan Deva Holding’in sendikal faaliyet yürüttükleri için 4 işçiyi işten çıkardığı bildirildi.

Petrol-İş Sendikası, Tekirdağ-Çerkezköy ve Kocaeli-Kartepe fabrikalarında jenerik ilaç üretimi yapan Deva Holding’de sendikal faaliyet yürüten 4 işçinin işten atıldığını duyurdu. “1958 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Deva Holding sendikalı olmak isteyen işçileri işten çıkarıyor” diyen Petrol-İş, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Deva Holding, 31 Aralık 2010 tarihinde sona eren dönem sözleşmesini yenilemek için sendikamız ile masaya oturmadı ve işçileri, baskıyla, işten atma tehdidiyle bireysel sözleşme imzalamaya zorladı. Bireysel sözleşme imzalamayanları işten çıkarttı. Diğer işçilere de bireysel sözleşme imzalattı. Sendikamız işten çıkartılan 66 Deva Holding işçisinin işe iade davasını kazandı. Hala Deva Holding’de çalışan ve Petrol-İş Sendikası’nda örgütlenmeye kararlı olan işçiler, işverenin tüm baskı ve zorlamalarına rağmen mücadeleden vazgeçmeyerek yeniden örgütlenmeye başladılar. Ancak işçilerin sendikalı olmasına tahammül edemeyen Deva Holding işvereni, son olarak 4 işçiyi daha işten çıkartarak işçilere gözdağı vermeyi, baskı ve tehditlerini sürdürüyor.” (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net