Oyuncu Çimen Baturalp, Şehir Tiyatrosu'ndan tasfiye edildi

Oyuncu Çimen Baturalp, Şehir Tiyatrosu'ndan tasfiye edildi

İBBŞT’den Levent Üzümcü’nün ardından taşeron işçi kadrosundaki Oyuncu Çimen Baturalp’in de siyasi gerekçeyle tasfiye edildiği iddia edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda (İBBŞT) sanatçı tasfiyeleri sürüyor. Cumhuriyet’ten Ezgi Atabilen’in haberine göre, Gezi direnişi sürecindeki duruşu ve Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısındaki konuşması nedeniyle Levent Üzümcü’nün tiyatrodan tasfiye edilişinden sonra, İBBŞT’de 2012’den bu yana taşeron işçi kadrosunda çalışan Oyuncu Çimen Baturalp’in de tiyatroyla ilişiği kesildi. Rol aldığı ‘Terzi’ oyununun sahnelenmeye devam etmesine karşın iş akdi yenilenmeyen Baturalp’in 2010 yılından Emine Erdoğan’la ilgili kaleme aldığı ‘Emine Erdoğan’ın Brüksel Çıkartamaması’ yazısı yüzünden işine son verildiği iddia ediliyor.

‘BU KIYIMLAR NE YAZIK Kİ SÜRECEK’
İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) bir duyuru yayımlayarak, Baturalp’in tasfiye edilmesi kararını kınadı. Duyuruda şu ifadeler yer aldı: “Kamu kurumlarında çalışan ve iktidar partisinin görüşleri dışında farklı düşüncelerde olanların, kutsal sayılan ekmek hakkına saldırı, normalleştirilmeye çalışılmaktadır. Ne yazık ki bu kıyımlar en temel hakkımız olan konuşma ve ifade özgürlüğümüzü kullandığımız müddetçe sürecek. Durumun takipçisi olduğumuzu, sonuna kadar mücadelemizin süreceğini duyururuz.”
2007-2011 yılları arasında Cumhuriyet gazetesi Brüksel temsilciliği görevini de üstlenmiş olan Çimen Baturalp ise, olayın perde arkasının 2010 yılına dayandığını belirterek, dönemin Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Hasan Karakaya’nın 13.03.2015 tarihinde yayımlanan “İstanbul’un tiyatro sahneleri ‘Gezici’lerin işgali altında!” başlıklı köşe yazısını hatırlatıyor.

BATURALP: ÜZÜLMEYE UTANIYORUM!
“Benim canımı sıkan artık ülkenin bu noktaya gelmiş olması. Benim mağduriyetim çok hafif kalıyor. Çok daha büyük mağduriyetlerin yaşandığı bir ülkede yaşıyoruz. Ben üzülmeye bile utanıyorum. Basının üzerindeki baskı artık çok iyi bildiğimiz bir şey. Ama 2010’da yazılmış bir yazı yüzünden işler bu noktaya getiriliyorsa söylenecek çok fazla bir şey kalmıyor geriye...”

YAVUZ: YENİ BİR OYUNCU İLE ÇALIŞMAM SÖZ KONUSU BİLE OLAMAZ
Çimen Baturalp’ın rol aldığı “Terzi” oyununun yönetmeni Ragıp Yavuz, Baturalp’in tasfiye edilmesi kararını Evrensel'e değerlendirdi. Yavuz, bu kararın hukuksuz olduğunu vurgulayarak, Baturalp’in görevine yendiden dönmesi gerektiğini söyledi. “Siyasi baskıların özgür ve özerk sanat üretimi üzerindeki yaptırımlarına karşı “rağmen” ve "direnç"le meslektaşımızın yanında olacağız” diyen Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: "Çimen Baturalp, yönetmenliğini üstlendiğim Terzi adlı yapıtın oyuncusudur. Oyun halen repertuardadır ve Çimen Baturalp devlet memuru statüsü ile değil, “Taşeron Şirket” aracılığı ile ve sigortalı olarak çalışmaktadır.
Yani İ.B.B. ve Şehir Tiyatroları Çimen Baturalp’in işvereni durumunda değildir. Oysa aktarılan bilgiye göre bu yaptırım, İBB İnsan Kaynakları tarafından “Devlet memurları siyasi parti üyesi olamaz.” savıyla hayata geçirilmiştir. Yani tamamen hukusuzdur.
 Kaldı ki, uygulama, öğrendiğim kadarıyla Genel Sanat Yönetmenliği’nin bilgisi dışında gerçekleşmiş ve aylık program yapma konusunda büyük sorun oluşturmuştur. Dilerim, yeni bir oyuncu ile prova yapıp perde açmak gibi yönelim içinde olunmaz ve
Sn. Baturalp bir an önce görevine döner. Aksi taktirde yeni bir oyuncu ile çalışmam söz konusu bile olamaz. Taşeron şirket sözleşmeleri bu ülkenin başındaki en büyük belalardan biridir. Ayrıca, davul sanatçının boynunda, tokmak siyasi bürokrasinin elinde bir mantıkla hazırlanan yeni yönetmelikle bu kurumun yönetilemeyeceği bir kez daha örneklenmiştir. Siyasi baskıların özgür ve özerk sanat üretimi üzerindeki yaptırımlarına karşı “rağmen” ve dirençle meslektaşımızın yanında olacağız." (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net