19 Nisan 2012 10:57

Katil Breivik’in yargılanmasına başlandı

22 Temmuz 2011'de gerçekleştirdiği saldırılarda 77 kişiyi katleden katil Anders Behring Breivik’in yargılanmasına dün başlandı. Oslo adliyesindeki 250 numaralı salonda başlayan davaya sabahın erken saatlerinde itibaren uzun kuyruk oluştu. 160 avukat ve 780 mağdur, bunlara ek olarak 20 farklı ülkeden 600 gazetecinin de  izlendiği belirtilen mahkeme

Katil Breivik’in yargılanmasına başlandı

Paylaş
Mahmut Algünerhan

Katilin mahkeme salonuna girişi sırasında sessizlik vardı. Salonuna gelirken gülümseyen Breivik, polis tarafından elleri kelepçeden çıkarıldıktan sonra sağ yumruğuyla, sol göğsüne vurduktan sonra Nazi selamını verdi. Böyle bir selam verişinin kendi yöntemi olduğunu belirten katil, olayları gerçekleştirip 77 kişiyi öldürdüğünü itiraf etti, fakat suçlu olmadığını belirtti. Mahkemeyi kabul etmediğini ve Norveç devletinin çok kültürlülüğü savunduğunu belirten katil Breivik “Mahkemeyi kabul etmiyorum. Duydum ki hakim Gro Harlem Brundtland’ın kız kardeşi Hanne Harlem’in samimi arkadaşı”. Gro Harlem daha önceleri hem Norveç İşçi Partisi AP nin başkanlığını ve hemde başbakanlık yapmıştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün başkanlığını da yapan Gro Harlem 22 Temmuzdaki saldırıda hedef seçilmiş, fakat olay sırasında tesadüfen orada bulunmamıştı.  

Breivik, hakim tarafından işsiz misin sorusuna, “Hayır işsiz değilim, hapishanede çalışan bir yazarım” cevabını verdi. Breivik'in psikolojik durumuyla ilgili olarak yapılan psikiyatrik incelemede, Breivik'in cezai ehliyetinin bulunduğu kaydedildi. Daha önce yapılan başka bir değerlendirmede, psikoz teşhisi konmuş ve savcılar suçlu bulunması durumunda cezaevi yerine psikiyatri kliniğine yatırılması gerektiğini söylemişti.

Norveç başbakanı Jens Stoltenberg mahkeme ile ilgili görüşünü açıklarken “Açık bir yargılama olması, adil bir toplumun temel bir özelliğidir” dedi. (Oslo/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Muhalif'lerin ileri karakolu Türkiye'de

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa