09 Şubat 2016 10:01

Diyarbakır ve Hakkari'de Cizre için hayat durdu

Cizre'deki ölümleri protesto etmek için Diyarbakır ve ilçelerinde hayat durdu. Esnafın kepenk açmadığı, öğrencilerin okullara gitmediği kentte, saat 13.00'te yürüyüş düzenlenecek. (Fotoğraf:Fatih Polat)

Paylaş

Cizre'de iki ayrı binanın bodrum katında çok sayıda kişinin infaz edildiğine dair haberler üzerine Diyarbakır'da DBP, HDP, KJA, DTK, DEM-GENÇ ve kitle örgütleri tarafından alınan 3 günlük "Hayatı durdurma, direnişi büyütme" kararı kapsamında bugün Diyarbakır'da hayat durdu. Diyarbakır'da esnaf kepenk açmazken, sürüceler de kontak kapattı.

Sadece Diyarbakır merkezinde değil tüm ilçelerinde kepenkler açılmayarak hayat durdu.

Öte yandan saat 13.00'te Koşuyolu Parkı'nda yapılacak yürüyüşle Cizre'deki katliam protesto edilecek. Yürüyüşe tüm ilçelerden yüksek katılım bekleniyor.

HAKKARİ'DE DE HAYAT DURDU

Hakkari kent merkezi ile Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinde de Cizre'deki infaza tepki gösteren esnaf kepenk açmadı. Colemerg Halk İnisiyatifi tarafından yapılan hayatı durdurma çağrısının ardından kentte bulunan fırın ve eczaneler dışında esnaf kepenk kapatırken, HDP ve DBP il binaları ile evlerin balkonlarına siyah bezler asıldı.

Çukurca ilçesinde esnaf kepenk açmazken, Gever Halk Meclisi'nin çağrısıyya tüm ara sokaklar ve mahallelerde esnaf kepenk kapattı. Araçların kontak kapatıldığı ilçede öğrenciler de okulları boykot etti. Hayatın durduğu ilçede devlet kurumlarının önüne onlarca zırhlı araç konumlandırılırken, yurttaşlar ev ve işyerlerine siyah bez astı.

Şemdinli ilçesinde de kepenk ve kontak kapatma eylemiyle Cizre'deki ölümler protesto edildi. (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gıda-İş Genel Başkanı Aslan: DİSK kongresi sınıfın ihtiyacına yanıt vermeli

SONRAKİ HABER

Dersim Belediyesi eş başkanları ifadeye çağrıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...