08 Şubat 2016 23:41

YPG: Cihatçıların geçişine izin verdiğimiz iddiası yalandır

Paylaş

YPG Efrîn Komutanlığı, “bazı İslamcı grupların Efrîn bölgesindeki yolları kullanarak Azez’e geçmesine YPG’nin izin verdiği” yönünde iddiaları yalanladı. YPG, bunun "dezenformasyon yaratmayı amaçlayan kirli bilgiler" olduğunu duyurdu.

ANHA'nın haberine göre YPG Efrîn Komutanlığı, merkezi Londra’da bulunan ve cihatçılara yakınlığıyla bilinen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SİHG) “bazı İslamcı grupların  Efrîn bölgesinde YPG’nin denetimindeki yolları kullanarak İdlib’den Azez’e geçtiği” yönündeki iddiasının tamamen dezenformasyon olduğunu belirtti.

Yazılı açıklama yapan YPG, bunun Halep’ten göç etmek zorunda kalan on binlerce insanı barındıran insani yaklaşımları karalamaya dönük bilinçli bir çarpıtma olduğunu belirterek SİHG'i yalanladı.

YPG Efrîn Komutanlığı’nın yazılı açıklaması şöyle:

“Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yayınladığı bir haberinde iki ayrı grup halinde 80 silahlı İslamcı muhalifin  Efrin yollarını kullanarak YPG Güçlerinin denetiminde İdlib’ten Ezaz’a geçtiğini ileri sürmüştür.

Yine Suriye rejimine yakın bazı basın organları da bu çerçevede dezenformasyon yayarak, yüzlerce silahlı İslamcı grubun İdlib’ten Ezaz’a geçtiklerini iddia etmiştir.

Ortaya atılan bu yönlü iddialar gerçek dışıdır. Bu dezenformasyonun amacı, Halep’in kuzeyindeki çatışmalardan kaçarak göç etmek zorunda bırakılan binlerce göçmeni karşılayışımızı, bu konuda sergilediğimiz insani yaklaşım ve prensiplerimizi karalamaktır.

YPG Efrîn Komutanlığı olarak YPG’nin kurulduğu ilk günden bu yana meşru savunma hakkı temelinde hareket etmekteyiz. YPG olarak, hiçbir zaman rejim güçleri ve radikal islamcı silahlı gruplar arasındaki iktidar savaşında taraf olmayacağız.” (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bakan Yıldırım: Ranttan herkesin pay alması lazım

SONRAKİ HABER

Kanarya Mahallesi'ndeki kahve tarama olayıyla ilişkili olduğu iddia edilen 3 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...