Kurtulmuş: PYD'nin Cenevre'ye katılmasını engelledik

Kurtulmuş: PYD'nin Cenevre'ye katılmasını engelledik

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı. PYD'nin Cenevre'ye katılmasını diplomatik yollarla engellediklerini belirten Kurtulmuş, Türkiye için en kötü senaryonun "600 bine yakın mültecinin Türkiye sınırlarına gelmesi" olduğunu söyledi. Kurtulmuş, Kürt illerinde "ihya ve inşa süreci" başlatılacağını ifade etti.

Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle:

"Rusya'nın savaş müdahil olması, sivil yerleşim yerlerinin hedef alınması görülüyor. Rus jetlerinden 6 bin 200 sortinin yüzde 85'i ılımlı muhalefet ve sivillere yönelik. Hedefimiz göç dalgalarına yönelik hizmetleri sınırın diğer yakasında sunmak. Bu hizmetlerin sürdürülmesini sağlamak öncelikli hedefimiz. Yaklaşık 600 bin mülteci gelebilir.

Oradaki(Kürt illeri) insanlarımızın gerçekten gönüllerinin, zihinlerinin ihya edilmesi zorunluluğu vardır. Silopi'de terör bütünüyle bitti. Hemen Silopi'den başlayarak, diğer ilçelerimizde ve yerleşim yerlerinde insanlarımızın zihinlerinin ve gönüllerinin yeniden ihya edilmesi için gerekli adımlar atılacaktır. Aynı şekilde bir inşa süreci de zorunludur.
İhya süreci olacak; gönüllerin ve ruhların bir an evvel ihya edilmesidir. Geçtiğimiz toplantılarda Diyarbakır'dan gelen bir hanımefendinin hatırası bizi etkiledi. Bir evde hanım şunları söylemiş; 'Çocuklar endişe duydukları için halının dışına adım atmıyorlar.' Orada bu süreci düzelteceğiz. Bu bizim öncelikli hedefimiz.

Yerel yönetimlerin vazifesi halkın belediye hizmetlerini yapmaktır. Eğer belediyeler teröre destek veriyorsa, bunlara terörle mücadele anlamında mani olunacaktır.

Suriye'deki her gelişme Türkiye'yi yakından ilgilendirir. Bazıları Suriye'nin bölünmesinin tarafı oluyorlar. Biz Türkiye olarak Suriye'de toprak bütünlüğünden yanayız. Bu parçalanmaya gönlümüz razı olmaz. Biz başkalarının aksine Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanmasından yanayız.

Türkiye, Suriye'de bütün toplumsal kesimlerle dosttur. Ama Türkiye'nin güvenliği ve egemenliği önceliğimizdir. Türkiye'nin egemenliğine herhangi bir saldırıya karşı gerekli tedbirlerimiz alınmıştır. Türkiye'ye doğrudan ya da dolaylı saldırı anlamına gelecek her türlü gelişmeyi yakından takip ediyor ve tedbirlerimizi alıyoruz.
Türkiye'nin güvenliğini zedeleyecek, Türkiye'nin egemenliğine zarar verebilecek olan herhangi bir saldırı ihtimaline karşı Türkiye her zaman tedbirlidir, teyakkuz halindedir ve bunun gerektirdiği bütün hazırlıkları da yapar." (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Numan Kurtulmuş