Maaşlar düştü memurlar iş bıraktı

Maaşlar düştü memurlar iş bıraktı

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ve Bağdat hükümeti tarafından Erbil’e uygulanan bütçe ambargosu nedeniyle, Federal Kürdistan’da ekonomi kriz devam ediyor. Irak Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde ekonomik kriz sebebiyle maaşları yarıya düşürülen memurlar iş bırakma eylemi başlattı. Süleymaniye ve Erbil’deki kamu çalışanları başta olmak üzere memurlar, bu karara tepki için işi bırakma ve aksatma eylemi başlattı. 

KISITLAMALAR SÜRÜYOR

Kürt Yönetimi memur maaşlarının eksiksiz ödemesi için her ay 850 milyon dolara ihtiyaç olduğunu bildirdi. Ancak petrol fiyatlarında yaşanan düşüş sebebiyle bölgedeki gelirin 450 milyon dolara kadar gerilediği belirtildi.  

Rudaw’ın haberine göre Süleymaniye’de önceki gün trafikçiler tarafından başlatılan greve, Köysancak Trafik Müdürlüğü ve Ranya Trafik Müdürlüğü personeli de katılırken, sağlık çalışanları da işe gitmedi.  Rûdaw Süleymaniye Temsilcisi Nevzad Mahmud, maaşların azaltılması gerekçesiyle Süleymaniye’deki sağlık sektörü çalışanlarının dün işbaşı yapmadığını bildirdi. Mahmud, trafik polisleri ile sağlık personelinin ödenmeyen 5 maaşlarını talep ettiklerini ve hükümetin maaşları azaltmaktan vazgeçmesini istediklerini aktardı.

Rûdaw’a konuşan Ranya Polis Müdürlüğü Sözcüsü Hoşnaw Hasan, maaşların azaltılmasının ekonomik krizden kaynaklandığına inanmadıklarını ve doğru cevabı alıncaya kadar greve davam edeceklerini bildirdi. Çiftçiler ise bugün gösteri düzenleyerek, hükümete sattıkları tahılın karşılığını isteyecek. Cihan Haber Ajans’ına konuşan Kadın ve Doğum Hastanesi çalışanı Muhammed Abdullah, maaşını alana kadar iş bırakma eylemine devam edeceğini söyledi. Abdullah, “5 ay sabretmemize karşılık bizi ödüllendireceklerine maaşlarımızı yarıya indirdiler.” ifadeleri kullandı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net