08 Şubat 2016 16:37

Balkız: Bölge’de iç savaş yaşanıyor

Paylaş

Atatürk Mahallesi Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği, önceki gün açılışını gerçekleştirdi. Açılışa mahallede yaşayan bölge halkının yanı sıra Dersim Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Balkız da katıldı. 

Açılışta Dernek Başkanı Songül Hanım Uzundağ, yeni yönetimi tanıttığı kısa bir konuşma yaptı. Dernek Yöneticisi Ceyhan Kılınç ise Dersim kültürünü yaşatmak, toplumsal meselelerde örgütlü bir duruş sergilemek için derneğe sahip çıkma çağrısı yaptı. 

Federasyon Başkanı Ahmet Balkız ise Dersimlilerin asimilasyona, sürgüne, katliama maruz kalmış bir halk olduklarını hatırlatarak “Emperyalist savaşların çok derin yaşandığı bir süreçten geçiyoruz. Suriye’nin hali ortada. Ülkenin güneydoğusunda bir iç savaş yaşanıyor. Bahar ayının bölgemize neler getireceği belli değil. Çok kötü şeyler yaşanabilir. Dernekler, tüm bu olumsuz süreçlere karşı bir araç, lütfen değerlendirin” dedi. Balkız, “Sizler yakından tanıksınız. Ege kıyılarına vuran çocuk cesetleri var. Bölgede her gün çocuklar öldürülüyor. Türkiye’nin her yerinde binlerce çocuk dileniyor. Umarım çocukların yüzüne baktığımızda utanmayacağımız bir dünyayı inşa edebiliriz” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mersin Eğitim Sen’den akademisyenlere destek

SONRAKİ HABER

Kadınlar bu savaşa rıza göstermiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...